Kredyt hipoteczny

Metody finansowania zakupu domów i mieszkań

W dzisiejszych czasach niewiele osób stać na zakup mieszkania lub domu za gotówkę. Własna nieruchomość daje jednak stabilność oraz poczucie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z alternatywnych metod finansowania zakupu domu bądź mieszkania. Jedną z nich, a zarazem najpopularniejszą, jest wzięcie kredytu. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których kupujący nie może dostać kredytu, np. ze względu na brak wkładu własnego lub na formę zatrudnienia. W takiej sytuacji, możliwe jest otrzymanie pożyczki od sprzedającego, leasing nieruchomości, bądź odwrócona hipoteka. Jakie są alternatywne sposoby na sfinansowanie zakupu nieruchomości?

Pożyczka od sprzedającego lub dewelopera

Ta metoda finansowania jest coraz częściej wybierana przez osoby, które nie chcą lub nie mogą otrzymać kredytu hipotecznego np. ze względu na źródło dochodów, którego nie chce zaakceptować bank.

Taka forma pożyczki polega na przeniesieniu własności na osobę kupującą przez dewelopera bądź sprzedającego na rynku wtórnym. Osoba udzielająca pożyczki otrzymuje w zamian całość lub część równowartości nieruchomości płatną w zwaloryzowanych ratach. Podpisanie przez obie strony umowy notarialnej, pozwala na uniknięcie wszelkich bankowych formalności, które są niezbędne w przypadku udzielania kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszą metodą finansowania zakupu domów i mieszkań. Aby uzyskać finansowanie z banku, należy przedstawić szereg niezbędnych dokumentów, które potwierdzają zdolność finansową.

Jak mówi specjalista z firmy deweloperskiej ImmobartWzięcie kredytu na zakup nieruchomości wcale nie musi się wiązać z dużymi odsetkami. Ogólne koszty kredytu można bowiem obniżyć. Dlatego bardzo ważny jest etap negocjowania oprocentowania z bankiem oraz wielkość wkładu własnego. Im większy będzie wkład własny, tym mniejsza będzie wysokość zaciąganego kredytu. Jeżeli sami nie chcemy załatwiać formalności, możemy zwrócić się z tym do specjalistów z firmy deweloperskiej, którzy wynegocjują jak najlepsze warunki.

Leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości to długoterminowy najem z możliwością wykupu. Nieruchomość jest jednak własnością leasingodawcy aż do momentu pełnego spłacenia. Długoterminowa umowa najmu pozwala na nabycie lokalu przez klienta, jednakże stanie się on jego własnością dopiero po spłaceniu wszystkich rat. Koszty takiego rozwiązania są takie same jak w przypadku wzięcia kredytu hipotecznego. Klient musi dodatkowo ponosić wszelkie opłaty związane z utrzymywaniem nieruchomości, takie jak czynsz, woda czy media.

Istnieje wiele alternatywnych metod finansowania zakupu domów i mieszkań. Najpopularniejszą z nich, jest wzięcie kredytu hipotecznego. Otrzymanie kredytu na jak najkorzystniejszych warunkach może być możliwe m.in. dzięki odpowiedniemu wybraniu firmy deweloperskiej, która załatwi za nas wszelkie formalności.

Materiał partnera