wycieraczki obiektowe

Maty i wycieraczki obiektowe

Ślady zanieczyszczeń, które nanosimy na butach do wnętrza budynków i pomieszczeń są nie tylko bardzo mało estetyczne, ale również mogą prowadzić do poważnych szkód – ostre ziarenka piasku szorują podłogę, prowadząc do zniszczenia jej powierzchni, zaś mokre plamy stopionego śniegu na gładkich płytkach stwarzają ryzyko poślizgnięcia się i kontuzji. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich mat i wycieraczek przed wejściem do budynku i wewnątrz niego.

Trzy strefy czystego wejścia

Prawidłowo zaprojektowany ciąg czyszczący składa się z co najmniej trzech stref:

  1. Strefa oczyszczania zgrubnego (umiejscowiona zwykle na zewnątrz) – przechwytywanie gruboziarnistego brudu, dużych ilości błota, piachu, śniegu
  2. Strefa pośrednia (wewnątrz budynku np. wiatrołap lub korytarz) – wyłapywanie i przechwytywanie drobnoziarnistych zanieczyszczenia wnoszonych do budynków
  3. Strefa absorpcyjna czyli osuszająca obuwie z wilgoci i zatrzymująca roznoszony kurz, błoto, pył i inne zanieczyszczenia oraz ukrywająca go w swoich włóknach.

Pamiętajmy, że im dłuższy ciąg czyszczący (ile kroków trzeba zrobić, żeby po nim przejść), tym jest on bardziej skuteczny w oczyszczaniu obuwia.

Maty i wycieraczki obiektowe

Bestsellerem są wycieraczki systemowe w profilach aluminiowych ze względu na swoją skuteczność i uniwersalność zastosowania (na zewnątrz i do wewnątrz, różna wysokość profili oraz kolorystyka). Wykonywane są z odpornych aluminiowych profili nośnych, połączonych ze sobą (linka stalowa/ łączniki PCV). Profile wypełnione są elementami czyszczącymi (szczotki – najbardziej skuteczne, guma bądź wkład tekstylny)– wybór elementu zależy od preferencji i potrzeb klienta. W obrębie jednej wycieraczki można używać różnych elementów czyszczących, żeby zwiększyć jej skuteczność. Wycieraczki systemowe można wykonywać w różnych kształtach, np. koła (drzwi obrotowe). Wiodącym dostawcom wycieraczek systemowych jest firma Aximo z Poznania.

Kraty stalowe

Produkty znane od dziesięcioleci i nadal chętnie stosowane (niski koszt oraz trwałość). Polecane zwłaszcza do  tzw. I stery czyszczącej. Zalety tego typu produktu to wysoka trwałość i wytrzymałość na obciążenia oraz odporność na warunki atmosferyczne. Kraty są zabezpieczane poprzez ocynkowanie ogniowe (są niepodatne na działanie wilgoci, nie rdzewieją). Minus to fakt, że krata nie jest w stanie ściągnąć zabrudzeń o mniejszej ziarnistości ani wilgoci, dlatego ciąg czyszczący powinien być uzupełniony o maty tekstylne.

Maty tekstylne

Wykonywane są z wysokiej jakości włókien dywanowych z podkładem (winyl, guma), w których zatapiane jest runo wycieraczek. Ich zadaniem jest przede wszystkim osuszanie obuwia, nadają się wyłącznie do użytku wewnętrznego. Dodatkowym atutem jest możliwość drukowania na nich napisów i wzorów – z opcji tej chętnie korzystają firmy, które potrzebują wycieraczek z własnym logo (tzw. logo-maty)

Maty kokosowe

Wytwarzane są z włókien pozyskiwanych z łupin orzechów kokosowych i łączone z podkładem winylowym, który zabezpiecza matę przed ślizganiem się na podłodze. Odznaczają się dużą chłonnością, dzięki której zatrzymują wilgoć nanoszoną na butach – nie nadają się jednak do użytku zewnętrznego. Na matach kokosowych również możemy nanieść logo klienta lub inna grafikę.

Materiał partnera