produkcja okien łukowych

Maszyny wykorzystywane przy produkcji okien łukowych

Okna łukowe są zaliczane do realizacji nietypowych. Spełniają oczekiwania najbardziej wymagających zleceniodawców, ale zarazem proces ich wytwarzania jest dość skomplikowany. Do produkcji okien łukowych wykorzystuje się różnego typu maszyny. Mają je na wyposażeniu wyłącznie wyspecjalizowane firmy. O jakim sprzęcie mowa? Na czym polega charakterystyka okien tego typu?

Okna standardowe a okna łukowe

Warto zacząć od podstawowych różnic między oknami klasycznymi a łukowymi. O ile te pierwsze mają kształt prostokąta lub kwadratu, o tyle te drugie są wygięte – i to pod różnym kątem, w zależności od konkretnego projektu.

Ogólnie rzecz biorąc, kształt łuku nie jest standardem w okiennym asortymencie.

Nie każda firma podejmuje się również projektowania i produkowania takiej stolarki. Dzieje się to z prostej przyczyny: do jej wytworzenia potrzebny jest rozwinięty park maszynowy – wyjaśnia ekspert z firmy DKV-Service.

Kolejną różnicą między oknami standardowymi a nietypowymi, czyli łukowymi, jest wymiar. W odniesieniu do okien tradycyjnych, klient ma do wyboru zazwyczaj kilka narzuconych z góry opcji – na przykład kwadrat 150 cm x 150 cm.  Tymczasem okna łukowe częściej występują w mniej popularnych wariantach. Możliwe jest również tworzenie elementów na specjalne życzenie, spoza palety ogólnodostępnych rozwiązań.

Inny parametr odnosi się do estetyki. Okna łukowe z pewnością robią większe wrażenie niż te prostokątne, kwadratowe czy nawet trójkątne. Mają klasyczny i ponadczasowy charakter. Sprawiają, że elewacja od razu prezentuje się bardziej elegancko i prestiżowo. To niewątpliwa zaleta, która sprawia, że zwłaszcza klienci biznesowi decydują się właśnie na taki typ okien.

Gięcie profili przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii

Niektóre firmy oferują usługi gięcia profili. Przy wykorzystaniu odpowiednich maszyn do okien mogą przetworzyć nawet do 150 elementów giętych każdego dnia.

Warto w tym kontekście wspomnieć o technologii Schulten, dzięki której możliwe jest gięcie praktycznie wszystkich typów łuków koszowych i odcinkowych, a także łuków przechodzących płynnie w odcinki proste. To z kolei daje ogromne możliwości produkcyjne
i pozwala na gięcie także tych elementów o skrajnie niewielkich promieniach.

Jakie maszyny mogą być wykorzystywane do produkcji okien łukowych?

Do specjalnych zastosowań nadają się między innymi takie urządzenia techniczne jak:

  • piły,
  • zgrzewarki,
  • centra obróbnicze i tnące,
  • frezarki,
  • narzędzia pomocnicze do czyszczenia i montażu,
  • wkrętarki.

Jeśli jesteś przedstawicielem firmy, która zajmuje się produkcją okien, warto zaufać takiemu partnerowi, który współpracuje z czołowymi producentami wyżej wymienionych urządzeń. Do najbardziej renomowanych należą m.in. MLA, Schuster, Tricky, Gevo, Mepal czy Yilmaz.

Materiał partnera