łazienka osoby niepełnosprawnej

Łazienka bez barier dla osób z niepełnosprawnościami

Przestrzeń powinna być funkcjonalna i dostosowana do naszych potrzeb. Jeżeli zmagamy się z niepełnosprawnością, tym bardziej istotne jest abyśmy zadbali o to, aby nasze mieszkanie pozwalało nam na swobodne korzystanie z wszelkich pomieszczeń. Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna zawierać kilka elementów, które w prosty sposób ułatwią codzienne funkcjonowanie. O co warto zadbać?

Przestrzeń to podstawa 

W łazience dla osób niepełnosprawnych przestrzeń to bardzo istotny element. Łazienka nie powinna być za mała i przesadnie zagracona. Warto pozbyć się zbędnych ozdobników, które zabierają jakże cenne miejsce. Przestrzeń manewrowa powinna zajmować przynajmniej półtora metra kwadratowego. Jest to optymalna wartość, która pozwala na swobodę poruszania i zachowanie użytkowości łazienki. 

Odpowiednie drzwi 

Bardzo ważne w łazience dla osób z niepełnosprawnościami będą odpowiednio dobrane drzwi. Nie powinny być one mniejsze niż 90 cm szerokości. Adaptacja łazienki dla niepełnosprawnych powinna umożliwić jak największy komfort i prostotę korzystania z niej. Zbyt wąskie drzwi staną się utrapieniem i bardzo często mogą sprawić, że korzystanie z łazienki nie będzie możliwe. Warto pamiętać, żeby ich wymiary dobierać do indywidualnych potrzeb i możliwości naszego mieszkania. 

Progi 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Korzystając z łazienki, powinniśmy bez problemu móc się po niej poruszać i korzystać z wszystkich jej elementów. Progi powinny być odpowiednio dopasowane do naszych możliwości. Optymalna wysokość to nie więcej niż 2 cm wysokości. Dzięki temu łazienka nie straci na użytkowości, a my nie będziemy musieli się martwić o nasze bezpieczeństwo. 

Spersonalizowana wanna i prysznic 

Odpowiednio dostosowany prysznic oraz wanna to podstawa dla osób niepełnosprawnych. Prysznic powinien być bez brodzika, natomiast wanna posiadać podnośnik, który znacznie ułatwi korzystanie z niej. Dodatkowo warto zadbać, aby posadzka w łazience była odpowiednio antypoślizgowa, co zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa. Dobrze jest zadbać również o poręcze czy dodatkowe krzesełko prysznicowe. Adaptacje mieszkań dla niepełnosprawnych Reha-Bud zajmuje się profesjonalnym całościowym adoptowaniem mieszkań, w tym łazienek dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki nim zwiększymy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo podczas korzystania z łazienki. Jest to ułatwienie życia codziennego, przy zachowaniu wszelkich niezbędnych elementów. 

Materiał partnera