ławka w parku

Ławki nowoczesne, czyli jakie?

Ławki są niezbędnym elementem wyposażenia małej architektury miejskiej. Trudno wyobrazić sobie parki, skwery i ciągi komunikacyjne bez ich obecności. Na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Coraz nowocześniejsze aranżacje architektoniczne powodują, że również ławki zmieniają swój charakter, dopasowując się do zmieniającego się otoczenia. Ławki nowoczesne coraz częściej zastępują tradycyjne rozwiązania.

Mogłoby się wydawać, że ławka to ławka – nogi, oparcie oraz siedzisko. Jednak nawet w tak prostej konstrukcji możliwe są zmiany, które z prostego mebla stworzą niepowtarzalny projekt. Nowoczesne ławki mogą tylko nieznacznie różnić się od swoich tradycyjnych odpowiedników nietypowymi detalami – lub być nie tylko miejscem do siedzenia, ale również artystycznym elementem miejskiego krajobrazu.

Nowoczesne rozwiązania w oparciu o tradycję

Ławki nowoczesne mogą wykorzystywać sprawdzone rozwiązania – klasyczne z oparciem lub bez, wykonane z drewna lub metalu. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Nietypowe krzywizny, obłe lub całkiem kanciaste stelaże – to detale wpływają na ostateczny wygląd ławki. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Za pomocą detali można wpisać ławkę w otaczający ją krajobraz, dzięki czemu nie będzie wyróżniała się na tle nowoczesnej architektury.

Również kolor ma w tym przypadku znaczenie. Ławka może przypominać tradycyjne rozwiązania, lecz w nietypowym kolorze. W zależności od otoczenia nowoczesne projekty mogą mieć odmienne kolory stelażu i desek. Nie muszą być w tradycyjnych odcieniach brązu – nic nie stoi na przeszkodzie, by w nowoczesnym otoczeniu postawić równie nowoczesną ławkę, w kolorze na przykład szarości i antracytu. Tego typu ławki oferuje między innymi producent małej architektury miejskiej firma Primario Grande.

Nietypowe rozwiązania

Nowoczesne ławki mogą przyjmować również bardzo nietypowe kształty. Tradycyjne rozwiązanie, czyli stelaż, siedzisko i oparcie mogą być zastąpione jednolitą konstrukcją w formie kwadratu, trójkąta lub półkola. Ławka może być jednocześnie donicą na zieleń miejską, jak i leżakiem zachęcającym do odpoczynku na świeżym powietrzu. Nowoczesne aranżacje wykorzystują figury geometryczne i rozwiązania stosowane na przykład w domu – ławki mogą przybierać formę okręgu lub pojedynczych miejsc siedzących, przypominających połączenie z krzesłem.

W tym przypadku trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule – projektów nowoczesnych ławek może być tyle, ile pomysłów w głowie projektanta. Tym samym ławka miejska staje się nie tylko miejscem spotkań, oczekiwania na przyjazd autobusu lub przystankiem na odpoczynek – to również element krajobrazu i pewnego rodzaju sztuka.

Materiał partnera