Ławki w przestrzeni publicznej

Ławki jako niezbędny element wyposażenia przestrzeni publicznej

Wyposażenie przestrzeni publicznej w postaci ławek, choć z pozoru zupełnie nieistotne, tak naprawdę jest kluczowe. Przede wszystkim dla zapewniania wygody i komfortu osób korzystających z takich miejsc. Ławki montuje się w parkach, jak i na boiskach szkolnych czy placach zabaw. Dlaczego właśnie w takich lokalizacjach? Okazuje się, że powodów jest kilka.

Gdzie najczęściej montuje się ławki?

Place zabaw pełne są urządzeń przeznaczonych do huśtania, balansowania czy bujania. Dzieci – w szczególności małe – uwielbiają je. Trzeba jednak zapewnić maluchom opiekę podczas korzystania z tego rodzaju przyrządów. Rodzice, którzy udają się na plac zabaw z maluchem, szukają zazwyczaj miejsca, w którym mogliby przysiąść. Udana zabawa z innymi dziećmi, zazwyczaj znacznie się przecież wydłuża. Jeśli w okolicy huśtawek dorosły nie znajdzie żadnej ławki, to o ile będzie miał taką możliwość – pójdzie na plac, który jest w niewyposażony.

Ponadto, ławki zazwyczaj stawia się w parkach. Choć zielone skwery i większe przestrzenie do spacerowania na ogół służą biegaczom, sportowcom i wolno przechadzającym się osobom, niektóre z nich szukają miejsca idealnego do przystanku. W parku można się odprężyć, zrelaksować, poczytać książkę albo porozmawiać z koleżanką. Elementy przestrzeni miejskiej  w postaci ławek stoją w praktycznie wszystkich, wielkomiejskich skwerach.

Tego rodzaju wyposażenia nie brakuje też na boiskach szkolnych, w okolicach szpitali, różnych instytucji czy w popularnych dziś galeriach handlowych. Ludzie chcą przecież przysiąść i odpocząć w różnych okolicznościach – np. w przerwie między zajęciami, podczas długich i męczących zakupów czy tuż po wizycie w urzędzie.

Z czego wykonane są miejskie ławki?

Ławki mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Zazwyczaj wybiera się takie modele, które pasują do okolicy i aranżacji przestrzeni. Przestrzeń miejska pełna jest modeli żeliwnych, stalowych, betonowych, kamiennych, a nawet nowoczesnych modeli multimedialnych. Gdzie ich szukać? Wyłącznie u profesjonalnych wykonawców, na przykład w INVESTIM.

Jeśli w kilka albo kilkanaście ławek musisz wyposażyć określoną przestrzeń, przyjrzyj się otaczającej dany obszar architekturze. Nowoczesne zabudowy mieszkalne świetnie współgrają bowiem z kamiennym albo betonowym wyposażeniem. Ławki żeliwne, stalowe oraz drewniane wpisują się z kolei w ponadczasowy i zachowawczy styl klasyczny. Ostateczny wybór zależy jednak od Ciebie.

Materiał partnera