laminowanie dokumentów

Laminowanie jako sposób zabezpieczenia dokumentu

Zastanawiasz się jak zabezpieczyć ważne dokumenty przed różnego rodzaju zniszczeniami? Chcesz uchronić je przed zabrudzeniem lub zalaniem? Istnieje wiele sposobów, które dodatkowo poprawiają estetykę wydruku. Jednak jednym z najchętniej wykorzystywanych jest laminacja. Czy wszystkie dokumenty mogą zostać w ten sposób zabezpieczone i jak dokładnie wygląda cały proces?

Czym jest laminowanie dokumentów?

Laminowanie polega na nałożeniu na papier warstwy tworzywa sztucznego. Odbywa się to za pomocą specjalnych urządzeń. Zazwyczaj stosowana jest metoda na ciepło. W takim przypadku sprzęt rozgrzewa się do odpowiedniej temperatury. Dokument umieszczany jest w przystosowanej do tego celu koszulce – w odpowiednim rozmiarze, a następnie wkładany w laminator. Wytwarzane ciepło powoduje, że tworzywo sztuczne przylega do papieru na stałe.

Istnieje także metoda zimno. Wówczas urządzenie nie wymaga podgrzewania. Oznacza to, że można użyć go natychmiast kiedy zachodzi taka konieczność. Nie ma także konieczności wykorzystywania energii elektrycznej. Maszyna jest obsługiwana ręcznie. W tym przypadku stosuje się specjalny klej nakładany metodą dociskową.

Na rynku dostępne są także nowoczesne urządzenia, które umożliwiają zarówno laminowanie dokumentów metodą na ciepło, jak i na zimno. Te zazwyczaj wykorzystywane są przez firmy świadczące tego typu usługi dla klientów.

Przed jakimi zagrożeniami laminowanie chroni dokumenty?

Zabezpieczenie w postaci warstwy uzyskiwanej w procesie laminowania chroni przed wieloma zagrożeniami. Między innymi przed:

  • zalaniem,
  • zagięciami i zagnieceniami,
  • promieniowaniem UV.

Oprócz samego zabezpieczenia laminowanie wpływa także na zdecydowanie lepszy wygląd dokumentów. Ostrość wydruku jest zdecydowanie lepsza, a barwy bardziej nasycone. Właśnie z tego względu bardzo często laminuje się firmowe materiały reklamowe przedstawiane klientom. Chociaż coraz częściej z usługi laminowania korzystają także osoby prywatne np. podczas drukowania menu na przyjęcie weselne, czy inne przyjęcie okolicznościowe – wyjaśnia specjalista z firmy POL-DRUK.

Jakie dokumenty można zabezpieczyć za pomocą laminowania?

Laminatory pozwalają na zabezpieczenie różnego rodzaju dokumentów – zarówno małych, jak i dużych. W ten sposób można zapewnić trwałość wizytówek, ulotek, ofert reklamowych, plakatów. Najczęściej spotykane są urządzenia przeznaczone do formatów A4 oraz A3 – te często używane są przez klientów indywidualnych ze względu na stosunkowo niską cenę zakupu.

W przypadku niestandardowych – mniejszych lub większych formatów – wymagane jest jednak użycie specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie laminatorów, które posiadają między innymi drukarnie. Skorzystanie z opcji laminowania dokumentów przez firmę zewnętrzną jest również bardzo wygodne, jeżeli do zabezpieczenia jest kilkadziesiąt, czy kilkaset arkuszy.

Materiał partnera