Lakiernia proszkowa

Lakiernie proszkowe a ekologia

Lakiernie proszkowe oferują usługi pokrywanie farbami proszkowymi przede wszystkim powierzchni metalowych, ale nie tylko. To godna polecenia alternatywa dla tradycyjnego malowania, między innymi ze względu to, że jest to metoda znacznie bardziej przyjazna środowisku naturalnemu. Przekonajmy się, co sprawia, że malowanie proszkowe wpisuje się w nurt dbania o ekologię.

Farby proszkowe o składzie przyjaznym środowisku

Po pierwsze warto pochylić się nad składem farb w postaci proszku stosowanych w lakierniach proszkowych. Ich główną zaletą z punktu widzenia ekologii jest brak szkodliwych rozpuszczalników obecnych w tradycyjnych farbach. Substancje te, uwolnione do środowiska, zatruwają faunę i florę, powodują skażenie wód i powietrza oraz zwiększają zagrożenie pożarowe. W przypadku malowania proszkowego żadne trujące związki nie ulatniają się ani podczas aplikacji farby, ani w procesie utwardzania termicznego powłoki. Farby proszkowe mają atesty potwierdzające bezpieczeństwo ich użytkowania nawet w kontakcie z wodą i żywnością.

Maksymalne ograniczenie ilości odpadów w procesie malowania

Proces malowania w lakierni proszkowej odbywa się w specjalnie do tego przeznaczonych, zamkniętych pomieszczeniach, co pozwala na odzyskanie niewykorzystanych cząsteczek farby proszkowej i poddanie ich recyklingowi. Dzięki technologii natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego powłoki nakładane są równomiernie, a odpady – ograniczone do minimum. 

Ponadto nowoczesne malowanie proszkowe wskutek zastosowania zamkniętych układów wentylacji nie wymaga dużych nakładów energii, a dzięki trwałości farb proszkowych procesu tego nie trzeba powtarzać, co jeszcze bardziej podnosi oszczędność energetyczną.

Trwałość powłoki, czyli dłuższe życie przedmiotów

Powłoki uzyskanie w efekcie malowania proszkowego są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz mechaniczne uszkodzenia. W efekcie chronią pomalowane przedmioty przed korozją i zniszczeniem, znacznie wydłużając ich żywotność – tłumaczy specjalista z lakierni proszkowej TECHNIKOR zlokalizowanej w Płochocinie koło Warszawy.

Lakierowanie proszkowe może z powodzeniem dać nowe życie starym, zniszczonym przedmiotom i elementom, chroniąc w ten sposób środowisko przed nadmierną ilością śmieci. Zamiast wymieniać metalowe ogrodzenie, drzwi, meble ogrodowe czy sprzęt sportowy lepiej poddać je profesjonalnemu malowaniu natryskowemu. Dzięki szerokiej ofercie farb proszkowych we wszystkich kolorach i o różnych efektach wykończenia ostateczny rezultat może przejść nasze najśmielsze oczekiwania!

Materiał partnera