Florystyka funeralna

Kwiaty jako ważny element oprawy pogrzebowej

Uroczystość pogrzebowa jest wydarzeniem, podczas którego oddajemy należną cześć zmarłej osobie. Godne pożegnanie bazować musi na odpowiedniej oprawie – podniosłej, eleganckiej i przede wszystkim stosownej. W niniejszym tekście skupimy się na szeroko pojętej florystyce funeralnej – mającym długą tradycję, niezwykle ważnym elemencie każdej ceremonii żałobnej.

Nic tak nie napawa smutkiem jak śmierć bliskiego – to coś, czego nie można porównać z niczym innym. Utrata ukochanego członka rodziny to przeżycie iście traumatyczne, prowadzące do strasznego okresu żałoby. Jednak mimo całego bagażu przygnębiających emocji, powodujących trudności w podejmowaniu decyzji, jesteśmy zobowiązani dołożyć wszelkich starań, by ostatnia posługa była wyjątkowa, podkreślająca nasze oddanie dla zmarłego. Kwiaty – temat naszego artykułu – to rzecz kluczowa podczas owej uroczystości, wprost decydująca o jej odbiorze przez zgromadzonych ludzi. Kreują bowiem całą atmosferę, będąc niejako formą uhonorowania właśnie zakończonego życia, jednocześnie symbolizując nadzieję na ponowne spotkanie.

Oprawa pogrzebu

Czym tak naprawdę jest oprawa ceremonii pochówku? To często stosowane sformułowanie oznacza swego rodzaju otoczkę, niezbędną podczas ostatniego pożegnania. W jej skład wchodzą między innymi pasująca muzyka, wzniosła mowa pogrzebowa, skromna stypa oraz oczywiście różnego typu wieńce, wiązanki i bukiety, służące do dekoracji kościoła, karawanu oraz cmentarza.

O pomoc w należytym przygotowaniu wszystkiego, warto poprosić doświadczony personel zakładu, z którym współpracujemy w czasie tego ciężkiego okresu. Empatyczni i służący pomocą pracownicy z pewnością zadbają – wedle naszego życzenia – o każdy jeden szczegół przygotowywanej uroczystości. Przykładem przedsiębiorstwa świadczącego tak kompleksowe usługi, może być mający siedzibę w Gdyni, podchodzący indywidualnie do każdej sytuacji, zakład pogrzebowy „Concordia”.

Barwy kwiatów

Kwiaty funeralne muszą jednoznacznie kojarzyć się z odejściem, dlatego też ich dobór powinien opierać się na tradycji, jak również być zgodny z zasadami najlepszego zachowania. I choć przyjęło się, że owa oprawa powinna opierać na stonowanych kolorach, wiele rodzin prosi dziś o niestandardowe propozycje, nie łamiące jednak swoistej etykiety. Mamy tu na myśl chociażby postawienie na biel, barwę niebieską, czy też pomarańczową. Na takie rozwiązania coraz częściej decydują się osoby głęboko wierzące, które śmierci nie wiążą z ostatecznym końcem, lecz początkiem życia wiecznego.

Dobór kompozycji

Przechodząc do tematu dekorowania trumny, należy wspomnieć, iż to rozmiar danej kompozycji świadczy o przywiązaniu do zmarłego, stopniu pokrewieństwa i głębokości relacji. Zdecydowanie najbardziej okazałą formą pożegnania są wieńce, na które decydują się najbliżsi, w tym przyjaciele, jak również większe grupy osób, na przykład delegacje wysłane przez byłego pracodawcę. O mniejszą – już choćby z definicji – wiązankę, czy bukiet mogą pokusić się osoby nieco słabiej związane z człowiekiem, którego pamięć przybyły uczcić.

Czymś, co łączy jednak wszystkie rodzaje zestawów kwiatowych jest nieodłączna szarfa, ozdobiona wyrażającym smutek i żal napisem. Musi on zostać dobrany odpowiednio do długości i szerokości wstęgi, a według zwyczaju – podzielony na dwie części: pierwszą zawierającą przesłanie, a drugą – podpis składającego hołd żałobnika.

Adekwatność

Na końcu warto nadmienić, że wykorzystanie kwiatów sztucznych nie jest żadnego rodzaju błędem. Częste występowanie mieszanek żywych iglaków z elementami z tworzywa, wynika z ich wyjątkowej trwałości. Zasadnicza sprawa w dziedzinie, jaką jest florystyka funeralna, to adekwatność danego rozwiązania do powagi sytuacji. Odpowiedni, dostojny i elegancki wygląd wiązanki jest ważniejszy niż zastosowane w niej rodzaje roślin, czy ozdób.

Materiał partnera