Kupno maszyny CNC. Na co zwrócić uwagę?

Zakup maszyny CNC to zazwyczaj spora inwestycja. Zanim zdecydujesz się na konkretne urządzenie, musisz zrobić badanie rynku, aby poznać oferowane rozwiązania. Do wyboru pozostaje wiele sprzętów, których zadaniem jest usprawnienie realizacji codziennych procesów w Twoim przedsiębiorstwie. Dowiedz się, jakimi kryteriami należy kierować się przy zakupie maszyny CNC.

Uniwersalna czy do zadań specjalnych?

Inwestorzy mogą zdecydować się na zakup maszyny CNC uniwersalnej lub dedykowanej do konkretnych zastosowań. Istnieje także różnica między sprzętem służącym do pracy hobbystycznej a takim wykorzystywanym do realizacji procesów w dużej firmie. Przede wszystkim maszyny mają inne wyposażenie oraz moc. To ważne, aby były w stanie sprostać stawianym przed nim zadaniom i pomagały generować dobre wyniki.

Czym się kierować przy zakupie maszyny CNC?

Cena maszyn CNC jest zazwyczaj wysoka. Generują ją dodatkowe funkcje i zastosowania. Dlatego, dysponując ograniczonym budżetem, warto zweryfikować, jaki zakres prac będzie realizowany za pomocą urządzenia. Wtedy zdecydujesz, czy potrzebny Ci sprzęt:

  • z małym czy dużym (wysuwanym) stołem roboczym — jakie materiały będziesz obrabiał z pomocą urządzenia?
  • z mocnymi czy słabymi silnikiem i wrzecionem — najlepiej wybierać maszyny wyposażone w oryginalne podzespoły, które są objęte gwarancją producenta i mają niezbędne certyfikaty. Mocne silnik i wrzeciono gwarantują lepszą wydajność pracy oraz dłuższą żywotność. Dobrze dobrane elementy tnące to podstawa właściwej obróbki surowca, bez szarpania krawędzi czy uszkodzenia powierzchni,
  • z możliwością podłączenia gadżetów elektronicznych — kamery HD, lasera.

Bez względu na indywidualne potrzeby wybieraj maszyny CNC skonstruowane z wytrzymałej stali. Żeliwo gwarantuje stabilizację oraz ponadprzeciętną solidność nawet przy intensywnej eksploatacji. Zwracaj uwagę na budowę maszyn — modele modułowe są wysoce funkcjonalne i mogą być elastycznie modyfikowane dla konkretnych potrzeb. Kompaktowy sprzęt zmieści się nawet na niewielkiej hali.

Dostępność serwisu

Zakup nowych maszyn CNC to gwarancja, że poznasz urządzenie od podstaw i będziesz mógł korzystać z usług profesjonalnego serwisu, np. serwisu CNC Józefa Karkowskiego. Nawet fabrycznie zapakowany sprzęt może po krótkim czasie ulec awarii. Wiele usterek jest nadzorowanych i usuwanych automatycznie przez komputer, co znacznie minimalizuje czas potrzebny na naprawę. W razie bardziej zaawansowanych problemów doświadczony serwisant zdiagnozuje je i rozwiąże.

Materiał partnera