dźwig samochodowy

Kto i na jakich zasadach może wynająć dźwig?

Wynajem dźwigów, zwanych także żurawiami, to popularna usługa. Wspomniany sprzęt nadaje się do wielu prac budowlanych i inwestycyjnych. Przyjęło się, że wynajem dźwigów to oferta przeznaczona wyłącznie dla firm budowlanych. Okazuje się jednak, że decyduje się na nią wielu klientów prywatnych i biznesowych. Na jakich zasadach? Czy rzeczywiście każdy może wypożyczyć dźwig?

Kto może wynająć dźwig?

Dźwig może wynająć każda osoba, która tego potrzebuje. Chodzi zatem nie tylko o firmy (np. deweloperskie), ale także o osoby prywatne, które chcą wykonać określone prace na swoim terenie.

Sprzęt tego typu sprawdza się w kontekście:

  • układania więźby dachowej,
  • przenoszenia elementów na placu budowy,
  • montażu i demontażu reklam,
  • montażu sieci energetycznych,
  • transportu materiałów.

Oczywiście ten zakres działań można dowolnie rozszerzać.

Kto może kierować żurawiem (dźwigiem)?

O ile wynająć żuraw może każdy, to już nie wszyscy będą mogli kierować tego typu specjalistycznym pojazdem budowlanym. Do wykorzystywania go będą bowiem potrzebne uprawnienia zdobyte na postawie szkolenia i egzaminu państwowego.

W naszym kraju można uzyskać trzy kategorie uprawnień: 2D, 1Ż i 2Ż. Pierwsze obowiązują w przypadku obsługi dźwigów budowlanych przenoszących elementy na małe wysokości. Licencja 1Ż jest z kolei przeznaczona dla operatorów żurawi wieżowych (stacjonarnych). Natomiast ostatni typ uprawnień upoważnia do prowadzenia żurawi wieżowych poruszających się na szynach.

Nie każdy, kto zapisuje się na szkolenie specjalistyczne i egzamin, będzie ostatecznie mógł obsługiwać dźwigi samochodowe i inne. Trzeba też mieć do tego odpowiednie kompetencje. Przede wszystkim, praca operatora dźwigów wymaga dużej precyzji, odpowiedzialności i umiejętności wykorzystania teoretycznej wiedzy.   

Gdzie wynająć żuraw samochodowy?

Wiele osób zastanawia się, gdzie wynajmuje się żurawie samochodowe o dużej mobilności, udźwigu oraz wysięgu.

Odpowiedzią jest firma Dźwigi-Piotrowski, która oferuje kompleksowe usługi wynajmu żurawi samochodowych o dużym wysięgu dochodzącym nawet do 60 metrów, przy maksymalnej masie ładunku do 55 ton. Co ważne, oferta skierowana jest do osób bez uprawnień, bo obsługą żurawia domyślnie zajmuje się kadra operatorska. To wysokiej klasy specjaliści z dużym doświadczeniem.

Wszystko to sprawia, że wynajmowane pojazdy można wykorzystać do różnego rodzaju zleceń.

Materiał partnera