Taśmy przenośnikowe

 Kryteria wyboru taśm do przenośników

Przenośniki to urządzenia służące do transportu wewnętrznego, które pracują w trybie ciągłym. Są niezbędne w kopalniach kruszywa, na dużych budowach czy w zakładach rolniczych. Transportują materiały sypkie, ziarniste i bryłowe. Występują również taśmy przenośnikowe do zadań specjalnych, na przykład do przenoszenia elementów gorących. Jak wybrać idealną wersję dostosowaną do swoich potrzeb produkcyjnych?

Przenośniki są używane na terenie wielu zakładów, których specyfika produkcji jest bardzo różna. Dlatego każda taśma przenośnikowa musi być dopasowana do rodzaju materiału, który będzie na niej transportowany. Jak zatem dobrać rodzaj taśmy, aby spełniała swoją rolę i nie uległa zbyt szybkiej eksploatacji? Opowie nam o tym specjalista z firmy CONVI zajmującej się dystrybucją taśm przenośnikowych różnego typu.

Rodzaje taśm przenośnikowych.

Używane w przenośniku cięgno, czyli właśnie taśma przenośnikowa, musi być dopasowane do tego, co będzie na nim transportowane. W przeciwnym razie ulegnie zniszczeniu od razu lub zostanie zbyt szybko wyeksploatowane. Nie można na przykład transportować gorących materiałów na zwykłej taśmie z tkaniny. Do tego celu potrzebne jest cięgno odpowiednio zabezpieczone przed wysokimi temperaturami.

Jest wiele kryteriów, według których można podzielić taśmy. Jednym z nich jest materiał wykonania. Dzielimy je na tkaninowe, gumowe lub tkaninowo-gumowe.  Taśmy do przenośników mogą być wykonane z kauczuku, silikonu, poliuretanu lub teflonu. Wybór materiału należy uzależnić od rodzaju przewożonych elementów.

Występują różne szerokości taśm, mogą się one wahać od 300 do 2000 mm. Ruch taśmy może być jedno- lub dwukierunkowy. Przenośniki taśmowe dzieli się na stałe, przenośne i przewoźne, w zależności od ich konstrukcji.

Jaką taśmę wybrać?

Powyżej został przedstawiony ogólny podział taśm do przenośników. Ale jaką taśmę wybrać w konkretnym przypadku? Przeanalizuj właściwości materiału, który masz zamiar transportować na cięgnie. Dostępnych jest wiele rodzajów pasów, które możesz idealnie dopasować do swoich potrzeb. W sprzedaży są na przykład taśmy odporne na wysokie temperatury i trudnopalne, niezbędne, jeśli masz zamiar transportować gorący materiał.

Do elementów o ostrych krawędziach wybierz taśmę trudnościeralną i odporną na przebicia. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystywać ją przez długi czas bez obawy o zniszczenie. Jeśli przenoszone będą tłuste materiały, zdecyduj się na taśmę tłuszczo- i olejoodporną.

W dystrybucji znajdziesz wiele rodzajów cięgien, w razie wątpliwości skonsultuj się ze sprzedawcą, który doradzi Ci najlepszą opcję do Twojego przenośnika. Nowoczesne taśmy są energooszczędne oraz mogą być wykonane z ultralekkich materiałów.

Materiał partnera