płyty warstwowe do izolacji ścian

Kryteria wyboru płyt warstwowych

Kryteria takiego wyboru w istocie rzeczy jest bardzo łatwo zdefiniować, wystarczy bowiem określić cel, jakiemu płyty mają służyć, a później zapoznać się z charakterystyką techniczną asortymentu, jaki oferują ich producenci. Zainteresowanym, a nieobeznanym z tematem wyjaśnimy, czym dokładniej są płyty warstwowe, jakie mamy ich rodzaje oraz i jakie są ich zastosowania.

Co to są płyty warstwowe?

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia „kompozyt”. Słowem tym ogólnie określa się produkt, w którym połączone są ze sobą co najmniej dwie składowe o różnych właściwościach fizycznych. Należy zwrócić tutaj uwagę na to, że taki twór nie jest nowym związkiem chemicznym, lecz czysto fizyczną wielowarstwową konstrukcją, której poszczególne części są z sobą połączone, na przykład zespawane, czy zgrzane, lecz najczęściej sklejone. W wyniku takiego działania otrzymujemy materiał, o zupełnie nowych parametrach fizycznych, będących wypadkową cech jego poszczególnych składników. Takim właśnie kompozytem są tak popularne dzisiaj, powszechnie stosowane w budownictwie i omawiane w tym miejscu, płyty warstwowe. Mówiąc najogólniej, na płyty tego rodzaju składają się tzw. okładziny oraz rdzenie. Okładziny utrzymują kompozyt w postaci zwartej, natomiast rdzeń podwyższa jego sztywność albo także polepsza właściwości termoizolacyjne płyty. O tym, do czego służą płyty i panele warstwowe, opowiedzieli nam dokładniej specjaliści z firmy ALFAPANEL ze Śremu.

Rdzenie płyt warstwowych

To właśnie rodzaj płyty warstwowej stanowi główne kryterium jej wyboru do konkretnego zastosowania. Rodzaj płyty zależy od materiałów, z których wykonane są ich poszczególne składowe, a także od jej grubości. Rdzenie występują w trzech podstawowych grupach: porowate, w postaci plastra miodu lub wykonane z wełny mineralnej. Wymieńmy zatem materiały, z jakich się je buduje.

 1. Rdzenie porowate:
 • pianki poliuretanowe,
 • polistyren ekspandowany,
 • polichlorek winylu,
 • pianka poliamidowa,
 • drewno balsa.
 1. Rdzenie w postaci plastra miodu:
 • papier impregnowany,
 • tkaniny szklane,
 • polipropylen,
 • poliwęglan,
 • włókna metaaramidowe i paraaramidowe,
 • polimery porowate.
 1. Rdzenie z wełny mineralnej: tu oczywiście stosuje się tylko jeden materiał.

Okładziny płyt warstwowych

Okładziny płyt warstwowych produkuje się najczęściej z płaskiej lub profilowanej blachy, głównie ze stali nierdzewnej i stopów aluminium, rzadziej z miedzi, a także z włókien szklanych, aramidowych lub węglowych. Jak można się domyślić z powyższej wyliczanki, różne płyty charakteryzują się odmiennymi właściwościami takimi jak np. grubość, sztywność, podatność na zginanie, stopień termoizolacyjności, ciężar właściwy, ognioodporność, systemy łączenia itd. Różna także może być ich kolorystyka, co w aspekcie architektonicznym może mieć też istotne znaczenie. Wyliczone przed chwilą parametry to podstawowe, szczegółowe kryteria wyboru płyt warstwowych. Płyty te to znacznie bardziej pożyteczny i uniwersalny materiał niż zwykłe blachy trapezowe i są używane  m.in. do izolowania termicznego ścian i dachów, do izolacji ogniowych, do wykonywania ozdobnych elewacji budynków. Stosowane są zarówno w budownictwie mieszkalnym i przemysłowym, jak i w rolnictwie do budowy stodół, obór, chlewni czy kurników.

Materiał partnera