Kryteria wyboru geowłókniny filtracyjnej

Geowłókniny zaliczamy do geosyntetyków, a konkretniej geotekstyliów – to wyroby wytworzone z ukierunkowanych lub losowo rozłożonych syntetycznych włókien ciągłych, lub ciętych, które łączone są mechanicznie, termicznie albo chemicznie. Geowłókniny stanowią często elementy rozwiązań systemowych jak nowoczesne systemowe rozwiązania dla dachów z zielenią ekstensywną i intensywną. W naszym artykule przyjrzymy się dwóm rozwiązaniom z wykorzystaniem geowłókniny.

Dach z zielenią ekstensywną

Zielone dachy płaskie stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jeśli planujemy wykonać łatwy w pielęgnacji zielony dach, który nie jest przez długi czas nawadniany, warto zdecydować się na zazielenienie ekstensywne stanowiące świetną alternatywę dla żwirowej nawierzchni. Możemy do tego wykorzystać mech, rozchodniki, trawy i zioła. Będziemy potrzebować do tego maty substratowej (grubość 8-20 cm), warstwy drenażowej, warstwy gromadzącej wody i warstwy uszczelniającej. Sprawdzi się tutaj rozwiązanie systemowe DELTA FLORAXX TOP. To folia kubełkowa HDPE ze zintegrowaną kaszerowaną geowłókniną PP. Wysokość kubełków folii to około 20 mm, wydajność drenażowa 10 l/s*m, a objętość powietrza między kubełkami 14 l/m2, wydajność gromadzenia wody 7 l/m2. To folia odporna na chemikalia, nieszkodliwa dla wodny pitnej, niepodlegająca procesom gnilnym.

Dach z zielenią intensywną

Inną folię wybierzemy dla dachu z zielenią intensywną, a więc dachu z trawnikiem, bylinami, krzewami, czy nawet drzewami. W takim przypadku warstwa substratowa musi mieć minimum 15 cm – jej warstwa może sięgać nawet do 200 cm, w zależności od rodzaju obsadzenia. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Dorken Delta Folie z Warszawy, w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem systemowym będzie system ochrony i drenażu DELTA-TERRAXX. To dwuwarstwowa folia, która przejmuje w przypadku dachu z intensywną zielenią funkcję warstwy ochronnej, filtracyjnej i przesiąkowej. To również połączenie folii kubełkowej z geowłókniną. Materiał geotekstylny, który skierowany jest ku górze, pełni tu funkcję filtra dla przestrzeni, która leży poniżej. W tym rozwiązaniu wysokość kubełków w folii to około 9 mm, objętość powietrza między kubełkami 7,9 l/m2, wodoprzepuszczalność 8*10-2 m/s, wodoprzepuszczalność wewnątrz jednego poziomu 3,1*10-3 m2/s. To system odporny przez 25 lat w normalnym podłożu przy wartości pH 4 oraz 9 i przy temperaturze podłoża mniejszej niż 25 st. C. Folia sprawdzi się dla dachów zielonych, ale nie tylko. Możemy ją wykorzystać przy powierzchniach dostosowanych do chodzenia i ruchu pojazdów, do tarasów o nawierzchni płytowej i drewnianej oraz do dachów żwirowych.

Materiał partnera