Kryteria wyboru farb zewnętrznych

Farby zewnętrzne pozwalają odświeżyć i odmienić elewacje, ogrodzenia i podłoża narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wiele farb zewnętrznych nie tylko zdobi, ale też chroni powierzchnie. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą farbę zewnętrzną. Jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do wiosennej przemiany Twojej posesji?

Farby zewnętrzne do różnych podłoży

Obecnie gama farb zewnętrznych jest bardzo szeroka. Znajdziemy farby przeznaczone do najróżniejszych typów powierzchni. To bardzo ważne kryterium wyboru, ponieważ tylko dopasowanie powłoki malarskiej do podłoża zapewni tej pierwszej trwałość i estetyczny wygląd, a temu drugiemu – odpowiednią ochronę. Upewnij się więc, z czego jest wykonana powierzchnia, którą chcesz malować, a następnie wybierz farbę zewnętrzną: do drewna, metalu, betonu, płytek lub inną odpowiadającą Twoim potrzebom.

Farby zewnętrzne do zadań specjalnych

Wspomnieliśmy, że farby zewnętrzne nie tylko dekorują, ale też chronią, a niekiedy nawet pozwalają uporać się z problemami w podłożu. Jeśli nie radzisz sobie z korodującymi elementami metalowymi, blaknącym drewnem, zbyt śliskimi płytkami na schodach albo zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian, sprawdź, czy rozwiązaniem Twojego problemu nie będzie farba zewnętrzna. Z jej pomocą możesz poprawić kondycję malowanego podłoża albo jego właściwości użytkowe. Idealną farbę do Twoich potrzeb pomogą dobrać specjaliści z firmy GUT-BUD.

Metody nanoszenia farb zewnętrznych

Chcesz malować sam czy z pomocą ekipy? Dysponujesz agregatem, wałkiem czy pędzlem? Zanim kupisz farbę do malowania na zewnątrz, upewnij się, do jakich metod nanoszenia jest przeznaczona i stosuj ją wyłącznie w sposób zalecany przez producenta!

Wydajność, liczba warstw i czas wysychania farby zewnętrznej

Żeby dobrze rozplanować zarówno zakup, finanse, jak i prace przy malowaniu z farbą zewnętrzną, trzeba wziąć pod lupę takie jej parametry, jak:

  • Wydajność – ile metrów kwadratowych masz do pomalowania? Jaką powierzchnię pokryjesz jedną puszką lub wiaderkiem?
  • Krycie i warstwy – jakiego krycia oczekujesz? Ile warstw potrzeba i jak długo będzie schła każda z nich? To ważne, ponieważ niektóre farby trzeba nanosić nawet 3 razy dla pełnego krycia.
  • Czas wysychania – po pomalowaniu elementy pokryte farbą powinny być wyłączone z użytku do czasu całkowitego wyschnięcia. Koniecznie sprawdź, jak długo nie będziesz mógł korzystać np. z balustrady balkonu czy parapetów zewnętrznych. Jeśli dany element jest Ci stale potrzebny, rozważ, czy możesz pomalować go w kilku turach.
Materiał partnera