Ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe? Poznaj aktualne ceny!

Chcesz wiedzieć ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe? Przedstawimy Ci od A do Z wszystko na temat aktualnych cen szkoleń, dodatkowych opłat a także podpowiemy jak zaoszczędzić wybierając kurs na wózki widłowe! Poznaj aktualne stawki i nie daj się oszukać!

Coraz częściej na internetowych forach pojawia się pytanie o to, ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe. Na początek, należy uściślić co rozumie się pod hasłem “uprawnienia na wózki widłowe” – czy chodzi o same opłaty związane stricte z uzyskaniem uprawnień (legitymacji operatora wózka widłowego), czy też to pojęcie należy rozumieć szerzej – biorąc pod uwagę także uczestniczenie w szkoleniu. Dla zwiększenia wygody czytelników, którzy chcą dowiedzieć się ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe, w poniższym artykule zaprezentujemy jak wyglądają koszty w obydwu powyższych przypadkach.

Trochę teorii – czyli czym są uprawnienia na wózki widłowe

Zanim przejdziemy do tego ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe, zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę są. Ujmując to najprościej – uprawnienia na wózki widłowe to dokumenty potwierdzające kwalifikację do obsługi wózka jezdniowego. Uzyskać je może osoba pełnoletnia, która przeszła pozytywnie badanie psychotechniczne oraz posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy operatora wózka widłowego. Wymóg przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych oraz ich tryb został zawarty w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 18 lipca 2001 roku, ze zmianami w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2003 r. Potwierdzeniem pozytywnego zaliczenia egzamin i uzyskania uprawnień na wózki widłowe jest otrzymanie imiennej legitymacji na wózki widłowe, sygnowanej znakiem Urzędu Dozoru Technicznego.

Jakie dane zawiera legitymacja UDT na wózki widłowe?

Legitymacja UDT (nazywana także zaświadczeniem kwalifikacyjnym) formatem przypomina prawo jazdy czy też dowód osobisty. Poza danymi osobowymi operatora takimi jak imię, nazwisko czy numer PESEL, zawiera także numer wydanego zaświadczenia oraz informację o kategorii posiadanych uprawnień. Poza tym oczywiście miejsce oraz datę wydania, a także logo Urzędu Dozoru Technicznego.Tak samo jak w przypadku dokumentu jakim jest prawo jazdy, istnieje tylko jeden oficjalny wzór legitymacji UDT na wózki widłowe.

Ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe wraz z kursem?

Najpopularniejszą formą zdobywania uprawnień na wózki widłowe jest zapis na kurs w jednym z popularnych obecnie centrów szkoleniowych. Jeśli szkolenie ma również w cenie przeprowadzenie egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, to kursant nie musi się troszczyć już o żadne dodatkowe opłaty, wykupując kompletny pakiet świadczeń.

Ile kosztuje kurs operatora wózków widłowych?

Ceny dostępnych na rynku kursów znacznie różnią się od siebie. To, ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe zależne jest od wielu czynników, takich jak:

 • lokalizacja ośrodka szkoleniowego;
 • konkurencja (wśród ośrodków szkoleniowych);
 • wielkość grupy kursantów;
 • ilość godzin nauki teoretycznej i praktycznej;
 • opłaty wliczone w cenę: badania lekarskie, psychotesty, opłata egzaminacyjna;
 • certyfikaty potwierdzające kwalifikację w języku obcym;
 • dodatkowe instruktaże zawarte w cenie szkolenia np. dotyczące wymiany butli LPG lub szkolenia hakowego-sygnalisty.

Tym samym nie sposób wyznaczyć jednej konkretnej liczby odzwierciedlającej to, ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe. Przede wszystkim pod uwagę trzeba wziąć to, na jakiej kategorii wózki mają być zdobywane uprawnienia.

1. Koszt uprawnień na wózki widłowe kategorii I WJO (wraz z odbyciem kursu i kompletem opłat) to ok. 900 – 1 000 zł.

2. Uprawnienia na wózki widłowe kat. II WJO (wraz z odbyciem kursu i kompletem opłat) kosztują ok. 550-700 zł.

3. Kategoria III WJO upoważnia do uzyskania najmniejszego zakresu uprawnień, choć oczywiście jest zdecydowanie najbardziej atrakcyjna cenowo: ok. 350-450 zł.

A to jeszcze nie wszystko – obecnie na rynku funkcjonuje coraz więcej ofert kursów na wózki widłowe przeprowadzanych w kilka dni na terenie ośrodków szkoleniowych połączonych z hotelami. Oczywiście cena takich szkoleń wzrasta o koszt noclegów i wyżywienie, jednak np. w przypadku osób na stałe przebywających poza granicami Polski, które jednak z przyczyn finansowych chcą ukończyć kurs w kraju – jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurs na wózki?

Ważne, aby podejmując decyzję o wyborze kursu operatora wózków nie kierować się tylko i wyłącznie tym ile kosztują uprawnienia na wózki. Przede wszystkim warto na początek wybrać odpowiednią kategorię uprawnień. Choć cena uprawnień kategorii III WJO z pewnością przyciąga swoją atrakcyjnością, warto mieć jednak na uwadze, iż zakres uprawnień tej kategorii jest bardzo wąski. Pomimo iż koszt uprawnień kategorii I WJO plasuje się w okolicach tysiąca złotych, to obejmuje uprawnienia na wszystkie rodzaje wózków widłowych co, nawet jeśli nie teraz, może przydać się w przyszłości.

Ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe bez kursu?

Zdarza się iż, osoba, która przez lata pracowała na stanowisku operatora wózka widłowego posługując się imiennym zezwoleniem wydanym przez zakład pracy, jest zmuszona zmienić miejsce pracy a tym samym zdać egzamin państwowy przed komisją UDT. Ze względu na wieloletnią praktykę, odbycie kursu przez taką osobę nie jest konieczne (o ile czuje się na siłach podchodzić do egzaminu samodzielnie przypominając sobie również zasady teoretyczne obowiązujące w obsłudze wózków widłowych). Istnieje możliwość bezpośredniego podejścia do egzaminów na wózki widłowe, wiąże się to jednak z koniecznością poczynienia stosownych opłat.

Ile kosztuje egzamin na wózki widłowe?

Pominięcie odbywania kursu na wózki wiąże się oczywiście ze znacznymi oszczędnościami. Mylił się jednak ten, kto sądził, że jedyną wymaganą opłatą będzie opłata egzaminacyjna. Za co należy zapłacić decydując się podchodzić samodzielnie do egzaminu UDT na wózki widłowe:

 • badanie lekarskie wraz z zaświadczeniem o zdolności do pracy – ok 100-120 zł;
 • badania psychotechniczne – ok 100-120 zł;
 • opłata egzaminacyjna – 152 zł.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku, gdy egzamin na wózki UDT nie jest przeprowadzany przez centrum szkoleniowe, egzaminowany jest zobowiązany do samodzielnego zapewnienia sobie zarówno sprzętu, jak i miejsca, gdzie będzie mógł zostać przeprowadzony egzamin, co może wiązać się z dodatkowymi trudnościami.

Ile kosztują zgubione uprawnienia na wózki widłowe?

Jeśli już mowa o pieniądzach warto pomyśleć o tym, co stanie się w przypadku jeśli zgubimy dokumenty potwierdzające zdobycie uprawnień UDT na wózki widłowe. Oczywiście absurdem byłoby ponowne zdawanie egzaminu. W przypadku zagubienia, kradzieży lub zniszczenia dokumentów, wystarczy zwrócić się z pisemnym wnioskiem o wydanie duplikatu. Wniosek należy złożyć w oddziale Urzędu Dozoru Technicznego, który wydawał oryginalne dokumenty. Opłata za wystawienie duplikatu uprawnień na wózki widłowe wynosi obecnie 65 zł.

Co zawiera wniosek o wydanie duplikatu uprawnień?

W celu uzyskania duplikatu uprawnień na wózki widłowe, należy jak najdokładniej wypełnić wniosek składany w stosownym oddziale UDT. Jakie dane zawiera taki wniosek?

 • podstawowe dane personalne – takie jak imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia oraz numer dowodu osobistego;
 • dane teleadresowe – mają na celu usprawnienie kontaktu, na wskazany we wniosku adres zostaną także wysłane duplikaty dokumentów;
 • rodzaj posiadanych uprawnień wraz z datą i miejscem ich uzyskania;
 • informację o tym, co stało się z oryginałem uprawnień (czy uległ zniszczeniu/zagubieniu/kradzieży);
 • numer książki operatora;
 • własnoręczny podpis i datę.

Ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe – podsumowanie

Mamy nadzieję, iż lektura naszego artykułu przybliży Ci nieco odpowiedź na pytanie: ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe oraz podpowie jak wybrać odpowiednie szkolenie. Ważne, aby przy wyborze kursu na wózki widłowe przeanalizować dokładnie całą ofertę oraz nie kierować się tylko i wyłącznie ceną, a przede wszystkim jakością szkolenia oraz korzyściami, jakie zdobycie dodatkowych kwalifikacji może przynieść w przyszłości.

Materiał partnera