Koszt zakupu wózka widłowego

Wózki widłowe to potoczne określenie pojazdów mechanicznych przystosowanych do transportu materiałów o znacznej masie na niewielkich dystansach. W zależności od zastosowanego w produkcji napędu różnią się one ceną i zastosowaniem. Dostępne w sprzedaży wózki mogą być nowe lub pochodzić z rynku wtórnego. Zobacz na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu wózka widłowego i jaki jest jego koszt.

Czym kierować się podczas zakupu wózka widłowego?

Wózek jezdniowy podnośnikowy to pojazd, który jest często spotykany w miejscach, które wymagają szybkiego i bezpiecznego transportu cięższych materiałów na niedużych odległościach. Bogatą paletę wózków widłowych można podzielić na te, które są zasilane:

  • paliwami takimi jak olej napędowy,
  • LPG,
  • prądem – tzn. działają w oparciu o napęd elektryczny.

Od zastosowanego napędu w dużej mierze zależy zastosowanie wózka widłowego. Te z silnikami dieslowymi dobrze sprawdzają się na większych dystansach i pracy na zewnątrz. Wózki o napędzie elektrycznym to częste rozwiązanie wybierane w sytuacji, gdy operator ma pracować w zamkniętych pomieszczeniach, pomiędzy ludźmi. Jest to podstawowa kwestia, która należy uwzględnić podczas zakupu wózka widłowego.

Kolejną sprawą pomocną podczas wyboru wózka jest jego pochodzenie. Jeśli inwestor decyduje się na wózek nowy, musi liczyć się z jego wyższą ceną, ale też i ma pewność oryginalności wszystkich części oraz uzyskuje pełną gwarancję. Wózki używane bywają znacznie tańsze, jednak ich zakup należy bezwzględnie skonsultować z mechanikiem, aby poznać dokładnie stan techniczny pojazdu, jego wyeksploatowanie i tym samym uniknąć nieporozumień ze sprzedawcą.

Koszt zakupu wózka widłowego

Koszt wózka widłowego zależy od wielu zmiennych, takich jak stan pojazdu, obecność dodatkowych akcesoriów, rodzaj zastosowanego napędu i wielu innych.

Nowe wózki widłowe, w zależności od wybranej marki i modelu, to koszt od 80 tys. złotych w górę. W tej kategorii najdroższe są wózki elektryczne, które nadają się do pracy w zamkniętych halach. Ceny takich pojazdów od europejskich dostawców mogą przekraczać nawet 120 tys. złotychinformuje ekspert z firmy IPZ.

Znacznie tańsze wózki można dostać z tak zwanej drugiej ręki. Używany pojazd magazynowy w dobrym stanie technicznym z napędem spalinowym oznacza koszt w granicach 30-40 tys. złotych. Przy jego zakupie należy jednak wziąć pod uwagę możliwe wyeksploatowanie pojazdu
i wydatki z tytułu ewentualnych napraw.

Wózek widłowy to niezbędny sprzęt, bez którego funkcjonowanie wielu magazynów i zakładów przemysłowych nie byłoby możliwe. Warto pamiętać o tym przy zakupie i wybrać rozsądnie, tak aby w dłuższej perspektywie stał się on dobrą inwestycją.

Materiał partnera