pompa ciepła w domu jednorodzinnym

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła

Koszty ogrzewania są jednym z najbardziej odczuwalnych wydatków w domowym budżecie. Nie dziwne więc, że wiele osób zastanawia się, jak je obniżyć. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, możliwym do zastosowania w już istniejących lub dopiero powstających budynkach, jest pompa ciepła. Dowiedz się, jaką kwotę trzeba przewidzieć na jej zakup i montaż, a także ile będzie kosztować jej eksploatacja.

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia domu. Przyjmuje się, że przeciętny polski dom jednorodzinny ma od 125 do 150 m2 powierzchni użytkowej. Dla uproszczenia obliczeń przyjęto tę drugą wartość. Koszt zakupu i montażu pompy ciepła w takim domu wyniesie od około 25 do nawet 50 tysięcy złotych. Skąd ta rozbieżność? Kupując pompę ciepła, trzeba zastanowić się, z jakiego źródła ciepła ma pobierać energię. Najpopularniejsze są dwa rodzaje pomp: gruntowe oraz powietrzne.

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z gruntu za pomocą wymiennika gruntowego, czyli zakopanej w ziemi rury tworzącej pętlę. Wykonuje się ich kilka i razem tworzą tak zwany kolektor. Może być on pionowy lub poziomy – ten drugi, ze względu na konieczność ułożenia na powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, wymaga dużej działki i odpowiedniego gruntu, ale jest o kilka tysięcy złotych tańszy. Kolektory można również ułożyć na dnie stawu lub rzeki, choć rzadko spotyka się działki o odpowiednich warunkach dla takiej instalacji.

Gruntowe pompy ciepła są najbardziej wydajne. Można je stosować nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także obiektach przemysłowych. Charakteryzują się znakomitymi parametrami eksploatacyjnymi oraz odpornością na zmiany temperatury zewnętrznej. Ze względu na swoje liczne zalety koszt ich zakupu oraz montażu wynosi od 40 do 50 tysięcy złotych. Roczne koszty ogrzewania domu o powierzchni 150 m2 związane ze zużyciem prądu przez pompę wyniosą około 1500 złotych.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła ogrzewają dom za pomocą energii pobranej z powietrza zewnętrznego. Mogą składać się wyłącznie z jednostki zewnętrznej (mówimy wtedy o pompie typu monoblok) lub z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (mamy wtedy do czynienia z pompą typu split). W przeciwieństwie do ich gruntowych odpowiedników powietrzne pompy ciepła nie wymagają wykonania instalacji w gruncie, dlatego są lepszym wyborem w przypadku już istniejących budynków.

Koszt zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła jest niższy niż gruntowej i wynosi od około 25 do 30 tysięcy złotych w przypadku standardowych modeli. Ze względu na fakt, że pompy tego typu muszą korzystać z dodatkowego źródła ciepła, zazwyczaj w postaci grzałki elektrycznej, ich roczny koszt eksploatacji w domu o powierzchni 150 m2 będzie o około 1000 złotych wyższy niż w przypadku zdecydowania się na instalację z gruntową pompą ciepła.

Koszt eksploatacji pompy ciepła i dodatkowe korzyści z jej montażu

Choć koszt zakupu i montażu instalacji z pompą ciepła jest wyższy niż w przypadku większości innych źródeł ciepła, jej eksploatacja jest znacznie tańsza.

Pompa ciepła charakteryzuje się wysoką sprawnością. Ocenia się, że roczne koszty ogrzewania dobrze ocieplonego budynku o powierzchni 150 m2 z instalacją gazową wynoszą ponad 3000 złotych, a z ogrzewaniem elektrycznym nawet dwa razy więcej – tłumaczy specjalista z firmy WASO KLIM, która zajmuje się montażem pomp ciepła w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Dodatkowo pompa ciepła zapewnia szereg innych korzyści. Urządzenie to nie wymaga wykonania oddzielnej kotłowni i komina oraz jest właściwie bezobsługowe, gdyż nie wymaga stosowania żadnego paliwa stałego ani ciekłego. Jest również ekologiczne, bo wykorzystuje odnawialne źródło energii. Model z funkcją chłodzenia pasywnego zapewni też niezbędny chłód podczas upałów, eliminując konieczność montażu systemu klimatyzacji.

Materiał partnera