Dlaczego warto zlecać kontrolę jakości towarów za granicą

Kontrola jakości towarów za granicą. Dlaczego warto ją przeprowadzić?

Handel międzynarodowy na szeroką skalę jest dziś rzeczywistością nie tylko największych korporacji, ale także mniejszych firm, które na zagranicznych rynkach szukają możliwości pozyskania najlepszych towarów w możliwie niskich cenach. Choć ceny produkcji na całym świecie stopniowo wyrównują się, wciąż jeszcze to towary z Azji, a przede wszystkim z Chin, przyciągają zainteresowanie polskich importerów.

Co sprowadzać z Chin, żeby zarobić?

Oczywiście nie za wszystkie dobra wyprodukowane w Chinach zapłacimy mniej, niż sprowadzając je z innych rynków. W przypadku towarów szczególnie wrażliwych i nietrwałych (produkty spożywcze), import na tak duże odległości jest mało opłacalny. Natomiast zdecydowanie warto sprowadzać z Azji np. części maszyn czy urządzenia elektroniczne.

Różnice w cenach towarów z Chin i innych krajów nie są tak duże, jak jeszcze kilka lat temu, jednak wybierając produkty z Azji wciąż można liczyć na około 10% oszczędność. W przypadku pojedynczych egzemplarzy nie są to zawrotne sumy, jednak podczas zakupów hurtowych z pewnością odczujesz różnicę.

Oczywiście, aby zarobić na sprzedaży towarów sprowadzanych zza granicy, musisz mieć pewność, że uda ci się je sprzedać w przyzwoitej cenie. To z kolei uzależnione jest od jakości produktu, która musi zadowolić polskiego konsumenta, a dodatkowo spełniać obowiązujące w Unii Europejskiej wymogi. Dlatego wybierając towary na import, zwracaj uwagę na obecność certyfikatów CE i postaraj się o kontrolę jakości za granicą, więc jeszcze przed wysyłką.

Kontrola jakości jeszcze za granicą – czemu to ważne?

Jeśli udało ci się znaleźć solidnego dostawcę produktów z zagranicy i zdecydowałeś się złożyć zamówienie, prawdopodobnie przysługuje ci też prawo zwrotu towarów. Niestety, w przypadku hurtowej wysyłki towarów z zagranicy musisz brać pod uwagę koszty realizacji transportu.

Choć azjatyckie firmy eksportowe starają się zachęcać europejskich przedsiębiorców korzystnymi cenami dostawy, w przypadku zwrotów z reguły nie obowiązują już tak przyjazne warunki. Zatem jeśli sprowadzasz towar z zagranicznego rynku, warto mieć pewność, że nie będziesz nim rozczarowany i nie będziesz musiał ponosić kosztów ich podróży powrotnej do producenta.

Kolejną istotną kwestią jest czas realizacji zamówienia z zagranicy. Podróż towarów w jedną stronę i z powrotem z reguły trwa bardzo długo, co oddala moment uzyskania zwrotu kosztów poniesionych na wadliwy towar, nawet jeśli twoja reklamacja zostanie uznana.

Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie kontroli jakości towarów  za granicą jeszcze przed wysyłką, ale już po skompletowaniu twojego zamówienia. Jednak samodzielna podróż do kraju pochodzenia produktów lub wysyłanie tam pracowników to wydatek zbyt duży i bez wątpienia zbędny. Większość importerów korzysta z outsourcingu kontroli jakości. Takie usługi w Azji świadczy polskim klientom firma IDEUM.

Firmy outsourcingowe, zajmujące się kontrolą jakości za granicą, pracują na bardzo jasnych zasadach (jeśli jest inaczej, nie podejmuj współpracy). Kiedy decydujesz się na taką usługę, specjalista udaje się w twoim imieniu do fabryki lub magazynu, w którym znajduje się zamówiony przez ciebie towar.

Będąc na miejscu, ekspert dokona oceny zgodności towarów z twoimi wymogami i obowiązującymi przepisami. Na miejscu sporządzana jest dokumentacja fotograficzna, dzięki której również ty możesz naocznie ocenić jakość towarów. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem kontroli jest sprawdzenie, czy przygotowane towary są zgodne z zamówieniem pod względem ilości.

Materiał partnera