Wzmocnienie stropu magazynu

Konstrukcje stalowe wykorzystywane do wzmacniania stropów obiektów magazynowych

Powierzchnie magazynowe często są bardzo duże i wielokondygnacyjne. Ich konstrukcja musi zapewniać nie tylko płynność i sprawność pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów obiektu jest strop, czyli jego pozioma przegroda, dzieląca poszczególne kondygnacje. Strop może wymagać wzmocnienia, które przedłuży jego żywotność i zwiększy wytrzymałość. Często wykonuje się je z wykorzystaniem solidnych konstrukcji stalowych.

Dlaczego wzmocnienie stropu jest tak ważne?

Stropy w budynkach najczęściej mają konstrukcję żelbetową. Ich zadaniem jest przenoszenie dużych obciążeń z więźby dachowej, co chroni ją przed zawaleniem. Strop pełni też funkcję usztywniającą i izolacyjną. Na nim buduje się podłoże dla podłóg oraz posadzek, które będą podstawą dla nowej kondygnacji magazynu. Odpowiednio wykonane zbrojenie będzie wzmacniać strop i chronić przed uszkodzeniami.

Specjaliści z firmy BestTap wyjaśniają: Oznaką postępujących uszkodzeń stropu są pęknięcia oraz odkształcenia. Dzięki wzmocnieniu stropu już na etapie budowy magazynu można uniknąć tragicznych w skutkach przeciążeń.

Wzmocnienie stropu magazynu przy pomocy konstrukcji stalowych

Najważniejszym aspektem tworzenia wzmocnień dla stropu jest wybór odpowiedniej, dokładnie oczyszczonej stali. Jakość musi być jak najwyższa, co przełoży się na nośność i odporność stropu na duże obciążenia, jakie często można spotkać w przestronnych halach magazynowych.

Konstrukcje stalowe mogą być też wykorzystane do budowy pojedynczych pomieszczeń, pawilonów i wielu urządzeń. Podczas budowy zbrojenia stropu trzeba pamiętać, aby ściśle połączyć stalowe elementy i osadzić je na szalunkach. Jest to bardzo ważne, ponieważ wpływa na stabilność całej konstrukcji.

Szalowanie wykonuje się przy pomocy prostych desek lub specjalnych płyt. Następnie nakłada się na nie zbrojenie dolne oraz górne. Od tego, czy szalowanie będzie przeprowadzone precyzyjnie, zależy jakość zbrojenia w obiekcie magazynowym.

Korzyści płynące z wykorzystania stali do wzmacniania stropów

Budowa magazynów często odbywa się w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Stal używana do produkcji zbrojeń jest odporna na skrajne temperatury, ale przede wszystkim panującą wilgoć. Oznacza to, że nie ulegnie działaniu korozji.

Ważne jest też to, że stal wytrzymuje duże obciążenia i drgania gleby. Cechuje ją także lekkość i łatwość montażu konstrukcji. Dzięki temu praca na dużych wysokościach nie stanowi większego problemu. Elementy stalowe można zmodyfikować w zależności od potrzeb i warunków, jakie będą panować w hali magazynowej.

Materiał partnera