Konserwacja instalacji w budynkach

Konserwacja instalacji w budynkach. Jaka pora roku jest na to najlepsza?

Każdy budynek, niezależnie od przeznaczenia, wyposażony jest w wiele niezbędnych instalacji. Aby obsługiwana przestrzeń była bezpieczna i komfortowa, należy dokonywać systematycznych konserwacji instalacji i wykonywać niezwłocznie niezbędne naprawy.

Różnorodność instalacji w budynkach

Do instalacji niezbędnych zarówno w blokach, domach czy budynkach przemysłowych należą m.in. instalacja elektryczna, grzewcza, klimatyzacyjna, przeciwpożarowa, wodno-kanalizacyjna czy piorunochronna. Każda z nich pełni inne zadania, jednak niezależnie od rodzaju instalacji, ich poprawne działanie jest gwarantem bezpieczeństwa mieszkańców czy pracowników, a także komfortowego korzystania z budynku. Ogół działań polegających na systematycznych przeglądach i konserwacji nosi miano obsługi technicznej budynków. Zajmują się nimi w kompleksowy sposób profesjonalne firmy, takie jak chociażby Facility Complex Service Group. Wiele osób zastanawia się, jaka pora roku jest najlepsza na dokonanie tego typu przeglądów technicznych. Właściwie większość prac, które dokonywane są wewnątrz budynku, może być dokonywanych o każdej porze roku. Bardziej istotna od wybranej pory roku jest częstotliwość konserwacji, o których to kwestiach niestety wielu właścicieli budynków zapomina.

Najlepsza pora roku na konserwację instalacji budynkowych?

Obowiązek przeglądu instalacji elektrycznej wynika z przepisów prawa budowlanego, które mówi, że powinien on być dokonany raz na 5 lat. Podobny okres warto wziąć pod uwagę również przy instalacji przeciw-piorunowej i klimatyzacyjnej. W przypadku wentylacji przegląd powinien być dokonywany raz do roku. Podobnie wygląda kwestia instalacji gazowej. Niezależnie od wybranej daty i rodzaju konserwacji, warto pamiętać, aby przeglądów instalacji budynków dokonywali fachowcy. Osoby dokonujące konserwacji muszą mieć ku temu odpowiednie kwalifikacje – wszak chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców czy pracowników. Po dokonanym przeglądzie technicznym powinniśmy obowiązkowo otrzymać protokół stwierdzający faktyczny stan konkretnych instalacji. W protokole powinna znaleźć się też lista rzeczy, które koniecznie trzeba naprawić. Warto więc korzystać z firm, które mają w swojej ofercie kompleksowy i fachowy przegląd techniczny wszystkich instalacji i wykonają niezbędne naprawy, abyśmy mogli spać spokojnie. Z żadnymi, nawet najmniejszymi usterkami nie należy zwlekać, tylko naprawić je najlepiej od ręki.

Materiał partnera