Projektowanie sieci elektroenergetycznych i realizacja

Komu zlecić wykonanie projektu elektrycznego?

Projekt instalacji elektrycznej to jeden z ważniejszych elementów przy budowie obiektów mieszkalnych, jak i budynków użyteczności publicznej. Jego prawidłowe wykonanie wymaga specjalistycznej wiedzy, którą dysponują jedynie wykwalifikowani w tym zakresie fachowcy. Dlaczego nie każdemu powinno się zlecać jego wykonanie oraz na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście.

Projekt elektryczny – przede wszystkim odpowiedzialność

Plan jest jedną z podstawowych rzeczy, która pozwoli na komfortowe i bezpieczne korzystanie z energii elektrycznej w budynku. Poza określeniem wymagań dotyczących zapotrzebowania np. na liczbę gniazdek czy szczegółów dotyczących oświetlenia, trzeba wziąć pod uwagę wiele innych elementów. Przede wszystkim projekt elektryczny należy wykonać zgodnie z wytycznymi i normami prawnymi jak i wymogami bezpieczeństwa. Nieprawidłowo ułożone przewody mogą powodować awarie instalacji, ale też stanowić zagrożenie dla życia.

Oprócz zapewnienia wygody użytkowania sieci elektrycznej, należy zapobiec wszelkim nieprawidłowościom. Zaniedbania podczas tworzenia projektu lub jego nieprofesjonalne zrealizowanie może prowadzić do niezwykle przykrych w rezultacie skutków. To duża odpowiedzialność, dlatego nie należy lekceważyć wyboru projektanta.

Co jest potrzebne do wykonania projektu?

Planem instalacji elektrycznej powinna zająć się przede wszystkim uprawniona w tej dziedzinie osoba lub przedsiębiorstwo. Nie wystarczy tu jedynie doświadczenie z branży elektryki. Osoba czy firma sporządzająca projekt, musi posiadać również odpowiednią wiedzę z zakresu prawa. Powinna wykonać go uwzględniając indywidualne potrzeby klienta, normy prawne oraz specyfikę budownictwa. Istotne jest także, by potrafiła doradzić rozwiązania jak najbardziej funkcjonalne lub odradzić te, które nimi nie będą.  

Zlecając utworzenie projektu, powinno się posiadać plan wnętrza budynku. Najlepiej, jeśli zostanie on wykonany przez architekta lub inną, specjalizującą się w tej dziedzinie osobę. Pomocne będzie również wskazanie rozkładu mebli czy urządzeń elektrycznych. To zdecydowanie ułatwi pracę nad ułożeniem instalacji elektrycznej, ale i zapewni niezbędny komfort podczas jej użytkowania.

Ważne jest także, aby podczas tworzenia projektu elektrycznego, nie decydować się na minimalną ilość gniazdek lub zaniżać zapotrzebowanie na moc czynną. Ilość sprzętu elektrycznego zazwyczaj wzrasta wraz z upływem czasu. Chcąc uniknąć problemów z siecią, takich jak np. przeciążenie, zwarcia czy niepotrzebnie duża liczba przedłużaczy, należy o tym pamiętać

– doradza specjalista z IT-Energy sp. z o.o. firmy zajmującej się wykonywaniem projektów elektrycznych i elektroenergetycznych z siedzibą w Poznaniu.

Odpowiednio wykonany projekt elektryczny ułatwi pracę przyszłemu wykonawcy. Obecnie, niektóre firmy zajmują się zarówno przygotowaniem planu jak i jego realizacją. Jest to duże ułatwienie. Po pierwsze pozwala na zaoszczędzenie czasu – jedna firma zamiast kilku. Po drugie, zdecydowanie łatwiej i precyzyjniej realizuje się własne projekty niż te, planowane przez osoby trzecie.

Materiał partnera