krowy na łące

Komu warto sprzedawać bydło rzeźne?

Jeśli jesteś hodowcą bydła, z pewnością interesuje Cię, jak i komu je sprzedawać, by osiągnąć najwięcej korzyści. Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się skupem bydła rzeźnego, warto jednak wybierać takie przedsiębiorstwa, które oferują dobre ceny oraz atrakcyjne warunki rozliczeń. Gdzie szukać takich miejsc i na co zwracać szczególną uwagę?

Bydło rzeźne – jak się je klasyfikuje?

Chów bydła rzeźnego stanowi największą gałąź produkcji zwierzęcej. To oznacza, że miejsc, które zajmują się skupem żywca, jest sporo, a hodowcy mogą wybierać wśród wielu firm, które odbiorą od nich zwierzęta na ubój. Warto jednak współpracować z przedsiębiorstwami, które oferują korzystne ceny skupu oraz przejrzyste warunki wyceny i rozliczenia za bydło rzeźne. Aby uniknąć nieudanych transakcji, przede wszystkim trzeba poznać zasady, którymi kierują się skupy zwierząt podczas oceny ich wartości. Co zatem bierze się pod uwagę?

Podstawą do określenia ceny zwierzęcia jest jego masa, ale nie jest to jedyne kryterium. Skupujący bierze pod uwagę także:

  • kategorię, do której zwierzę jest zaliczane,
  • wartość rzeźną określaną na żywym zwierzęciu,
  • aktualne możliwości zbytu.

Kategorie są ustalane w systemie EUROP, dlatego jeśli jesteś hodowcą, któremu zależy na uzyskaniu najwyższych cen w skupie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób bydło jest kategoryzowane i jakie ceny można za nie otrzymać. To pozwoli Ci na wybranie najbardziej opłacalnego w danym momencie kierunku produkcji zwierzęcej.

Komu sprzedawać bydło rzeźne?

Hodowca zajmujący się chowem bydła na rzeź ma do wyboru różne miejsca skupujące zwierzęta. Które z nich są godne polecenia? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, czy skup działa jako pośrednik, czy bezpośredni odbiorca żywca (przeważnie zakład mięsny). Firmy zajmujące się przetwórstwem mięsnym, takie jak ANTO-LEO, zwykle mogą zaoferować lepsze ceny niż firmy pośredniczące w transakcjach.

Dobrym pomysłem jest także zorientowanie się, w jakiej formie odbywa się rozliczenie. Skup może oferować wycenę na podstawie wagi żywca lub wagi poubojowej – biorąc pod uwagę masę tusz i ich klasyfikację zgodnie z systemem EUROP.

Oprócz kwestii rozliczeniowych ważne są też inne aspekty. Jednym z nich jest odbiór zwierząt z hodowli. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia hodowcy jest przekazanie bydła we własnej siedzibie, do której skup deleguje kierowcę z samochodem przystosowanym do przewozu zwierząt. Warto zwracać uwagę na stan takiego pojazdu i warunki, które w nim panują.

Materiał partnera