Kompleksowa termoizolacja budynku

Kompleksowa termoizolacja budynku – co się w niej zawiera?

Termoizolacja budynku oznacza jego ocieplenie odpowiednim materiałem. Przeprowadzenie takich działań ograniczy ucieczkę ciepłego powietrza i w konsekwencji wpłynie na zmniejszenie nakładów finansowych poniesionych na ogrzewanie. Trzeba wiedzieć, że ocieplanie nie ogranicza się tylko do ścian. Termoizolację stosuje się również w innych punktach budynku. W jaki sposób przeprowadza się ją kompleksowo?

Od czego zaczyna się termoizolację?

Jeżeli planuje się termoizolację budynku, to przede wszystkim trzeba ustalić, na jakich jego punktach należy skupić uwagę. Pomocny w tym może być audyt energetyczny. Taka ekspertyza zawsze składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest inwentaryzacja techniczno-budowlana, podczas której ocenia się stan techniczny budynku, a co za tym idzie, ustala się sposoby i miejsca przeprowadzania termoizolacji.

Na podstawie audytu energetycznego firmy takie jak PIAN-PUR, które dokonują dociepleń w budynkach mieszkalnych, układają harmonogram prac, jakie trzeba przeprowadzić, by dokonać kompleksowej termoizolacji domu mieszkalnego.

Skupienie uwagi na stolarce okiennej i drzwiowej

Okna i drzwi są tymi elementami, przez które budynek traci najwięcej ciepła. Dlatego warto zainwestować w energooszczędną stolarkę otworową. Sama wymiana nie zawsze w pełni poprawi sytuację. Bardzo istotny jest sposób jej montowania. Jedno z najlepszych rozwiązań, to tak zwany „ciepły montaż”, który polega na wsunięciu ościeżnic między warstwy ocieplania. W takim przypadku wykorzystuje się kilka warstw materiałów termoizolacyjnych. Są to głównie: taśma paroprzepuszczalna, taśma paroizolacyjna oraz w warstwie środkowej – montażowa pianka poliuretanowa.

Ocieplanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych

Do ocieplania ścian zewnętrznych najczęściej stosuje się styropian XPS, ponieważ jego współczynnik przewodzenia ciepła jest optymalny. Inne, często używane materiały, to styropian EPS oraz zamkniętokomórkowa pianka PUR. Ściany wewnętrzne zazwyczaj ocieplane są wełną mineralną oraz otwartokomórkową pianką PUR. Niektórzy we wnętrzach używają również styropianu, ale to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza.

Ocieplanie poddasza

Aby z budynku nie uciekało ciepło, konieczne jest ocieplenie poddasza. Do tego wykorzystuje się wiele różnych materiałów i technik, jednak najczęściej stosuje się wełnę mineralną. Alternatywą jest ocieplanie poddasza styropianem. Bardzo dobre rezultaty daje ocieplanie poddasza otwartokomórkową pianką PUR. Dokładnie przywiera ona do każdego rodzaju powierzchni i jej współczynnik ciepła jest na korzystnym poziomie.

Materiał partnera