medycy

Kolorowa odzież medyczna jako zmniejszenie dystansu pomiędzy pacjentem a personelem medycznym

Odzież medyczna w białym kolorze ma uzasadnione zastosowanie – lekarz jest w stanie szybciej dostrzec różne zanieczyszczenia, które mogłyby stanowić zagrożenie dla pacjentów lub niego samego. Rzecz w tym, że pacjentom biały fartuch kojarzy się źle i powoduje u nich dyskomfort. Dlatego powoli odchodzi się od białej odzieży medycznej na rzecz kolorowych, barwnych strojów, które skutecznie zmniejszają dystans między pacjentem a personelem medycznym.

Kolorowa odzież medyczna nie musi być niepraktyczna ani infantylna

Na początku warto zaznaczyć, że kolorowe stroje medyczne są równie wygodne i komfortowe, jak biały strój. Produkuje się je z takich samych materiałów, wytrzymałych, przewiewnych, odpornych na zabrudzenia i w funkcjonalnych fasonach, więc noszenie ich niczym nie różni się od noszenia standardowej odzieży roboczej. Wzorzyste stroje medyczne tworzy się z dbałością o to, aby pełniły dokładnie takie same funkcje. Jedyną rzeczą, która ulega zmianie, to ich wygląd zewnętrzny. Ponadto kolorowa, wzorzysta odzież medyczna wcale nie oznacza infantylnych wzorków, napisów czy krzykliwych kolorów, a lekarz wygląda w niej równie profesjonalnie. Istnieją firmy produkujące medyczne uniformy, które oferują wzory przypadające do gustu każdej ze stron, zarówno lekarzom, jak i dorosłym czy małym pacjentom. Przykładem jest firma SALUS-MED, wykorzystująca metodę termosublimacji oraz oferująca możliwość personalizacji stroju poprzez wybór wzoru i jednego z ponad 16 milionów kolorów.

Wpływ koloru stroju medycznego na relację lekarza z pacjentem

Relacja między lekarzem a pacjentem jest dość specyficzna, dlatego kolor stroju, choć wydaje się to być trywialną kwestią, ma na nią istotny wpływ. Pacjent powinien czuć się komfortowo w towarzystwie lekarza, co przynosi korzyści obu stronom – sam pacjent lepiej znosi pobyt w szpitalu lub wizytę w przychodni, natomiast lekarz, dzięki zaufaniu pacjenta, jest w stanie wydobyć z niego wszystkie niezbędne do postawienia diagnozy lub leczenia informacje. Osób, które ogarnia przerażenie na sam widok białego fartucha nie brakuje, a to z kolei może skutecznie utrudnić przeprowadzenie nawet najprostszego wywiadu lekarskiego. Skutkiem negatywnego oddziaływania stroju medycznego na pacjenta jest zatajanie przez niego pewnych szczegółów, które mogą mieć istotny wpływ na etiologię choroby czy późniejsze leczenie. Tym samym powrót do zdrowia ulega wydłużeniu. Nie zapominajmy również o tym, że lekarz, oprócz ogromnej wiedzy i doświadczenia, powinien odznaczać się empatią i rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, a także znajomością ludzkiej psychiki – bluzy medyczne mogą stać się jego dodatkowym narzędziem pracy.

Barwna, wzorzysta odzież medyczna a zmniejszenie dystansu

Noszenie kolorowego stroju medycznego pozwala pacjentom poczuć się bezpiecznie. Choć nie jest on biały, to nadal jest to służbowy strój wyrażający przynależność do personelu medycznego, pomagający uniknąć niepotrzebnej dezorientacji pacjentów. Nie mają więc oni problemu z rozpoznaniem lekarza czy znalezieniem właściwej osoby w sytuacji, gdy konieczne będzie udzielenie natychmiastowej pomocy medycznej. Udowodniono, że konkretne kolory wywołują u pacjentów następujące skojarzenia:

  • zielony – spokój, równowaga,
  • różowy – ciepło, empatia,
  • niebieski – zaufanie, inteligencja,
  • czerwony – odwaga, wytrzymałość,
  • pomarańczowy – komfort, bezpieczeństwo,
  • fioletowy – prawdomówność, wielkoduszność.

Strój medyczny a oddział pediatryczny

Działanie kolorowego, wzorzystego stroju medycznego ma szczególne znaczenie na oddziale pediatrycznym, gdzie lekarze mają kontakt z dziećmi. Dzięki przyjaznym wzorom i kolorom odzieży medycznej lekarze stają się w oczach małych pacjentów mniej formalni i wzbudzają ich sympatię. Ponadto lekarz, który nie jest odziany w biały fartuch, o wiele szybciej zyska zaufanie dziecka i łatwiej mu będzie się otworzyć i szczerze rozmawiać, mimo dużego stresu, jaki powoduje u niego pobyt w szpitalu oraz towarzyszące mu czynności medyczne. Ponadto sympatyczne motywy na odzieży roboczej pozwalają lekarzowi zbliżyć się do dziecka oraz je uspokoić, a ono w następstwie chętniej poddaje się licznym badaniom lekarskim.

Materiał partnera