Deklaracja w systemie Intrastat

Kogo obowiązuje Intrastat?

Intrastat to system statystyki handlu towarami pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej – w Polsce wprowadzony 1 maja 2004 roku, natomiast w UE funkcjonujący od 1993 roku. Przy czym jest to system, który dotyczy wyłącznie wybranych przedsiębiorców. Kogo dokładnie? Właśnie o tym opowiemy w dalszej części tego artykułu. Sprawdź, kto jest zobowiązany do wypełnienia deklaracji w systemie Intrastat i jak to zrobić w prawidłowy sposób.

Kto musi wypełniać deklaracje w systemie Intrastat?

Jak już zostało wspomniane, opisywany w tym artykule system statystyki handlu towarami pomiędzy państwami członkowskimi UE dotyczy jedynie wybranych firm. Obowiązkiem Intrastat są obciążeni ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą wewnątrzwspólnotowy obrót towarowy (zarówno, jeśli chodzi o przywóz, jak i o wywóz) i przekroczą określone progi statystyczne obowiązujące w danym kraju określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów.

Deklaracje w systemie Intrastat powinny zgłosić osoby fizyczne lub osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale są podatnikami VAT i realizują wymianę towarową z państwami członkowskimi UE i przekroczyły aktualne progi statystyczne (informacje na ich temat można znaleźć na odpowiednich internetowych stronach rządowych). W Rozporządzeniu Rady Ministrów wyróżnione zostały dwa progi statystyczne – podstawowe i szczegółowe (obowiązujące zarówno w przypadku przywozu, jak i wywozu towarów). Próg podstawowy wiąże się dla przedsiębiorcy z koniecznością złożenia zgłoszenia zawierającego takie informacje jak ilość oraz koszt towarów. Z kolei próg szczegółowy powinien zawierać bardziej szczegółowe dane, takie jak między innymi sposób transportu towaru czy wyliczenia finansowe, a także kod towaru.

Jak wypełnić deklarację w systemie Intrastat?

Wielu przedsiębiorców zobowiązanych do złożenia deklaracji Intrastat decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego doradztwa związanego z wypełnieniem deklaracji w systemie Intrastat, oferowanego przez takie firmy jak agencja celna Intrastat. Podczas wypełniania deklaracji Intrastat niezbędne jest wypełnienie numeru zgłoszenia w danym okresie sprawozdawczym oraz numeru jego wersji. Konieczne jest też zaznaczenie rodzaju deklaracji i wybranie kodu izby celnej, do której kierowane jest zgłoszenie. Kluczowe jest również wpisanie pełnych danych odbiorcy i nadawcy, a także podanie szczegółowych informacji na temat transportu, między innymi kodu rodzaju transakcji i wartości fakturowej w złotych polskich.

Materiał partnera