Inspekcja kanalizacji

Kiedy wykonuje się inspekcję kanalizacji?

Niewielu ludzi ma świadomość tego, jak ważnym elementem mieszkania może być kanalizacja, tymczasem powinna być ona zweryfikowana przynajmniej raz na samym początku jej funkcjonowania. Sprawdza się wtedy zgodność z projektem, a także poprawność wykonania. Pozwala to uniknąć wielu problemów, które mogą pojawić się na dalszym etapie jej stosowania. Pozostaje pytanie: jak często wykonywać inspekcję kanalizacji?

Inspekcja kanalizacji – na czym polega?

Inspekcja kanalizacji polega na monitorowaniu kanałów za pomocą kamer z wmontowanymi głowicami obrotowymi oraz dodatkowego oświetlenia. Poruszają się one na samojezdnych wózkach. Taki sprzęt pozwala na dokładne sprawdzenie, co dzieje się w kanalizacji, do której przeciętny człowiek nie ma wstępu. Zestaw często jest wyposażony w drukarkę oraz komputer, dzięki czemu można uzyskać raport na miejscu przeprowadzania inspekcji. Taki raport zapisany na nośniku elektronicznym pozytywnie wpływa na eliminację problemu.

Inspekcja kanalizacji pomaga monitorować proces udrażniania, a także czyszczenia sanitarnego. Dodatkową zaletą jest to, że można w łatwy sposób określić trasę kanalizacyjną oraz zmierzyć ewentualne szkody.

Kiedy zalecana jest inspekcja kanalizacji?

Inspekcję kanalizacji zleca się głównie w przypadku:

  • odbioru nowej kanalizacji,
  • eksploatacji istniejącej sieci,
  • zatkanej kanalizacji.

W pierwszym przypadku sprawdza się ewentualne nieprawidłowości powstałe podczas tworzenia kanalizacji wewnętrznej i zewnętrznej – mogą one nastąpić w przypadku rurociągów oraz studzienek. Kamery weryfikują wówczas:

  • spad podłużny,
  • połączenia,
  • uszkodzenia rur.

Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem właściciel budynku, w którym zamontowano nową kanalizację, może żądać przeprowadzenia monitoringu w celu sprawdzenia, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem – tłumaczy przedstawiciel firmy Pipe Control, która zajmuje się profesjonalną inspekcją, naprawą oraz czyszczeniem kanalizacji.

W przypadku eksploatacji istniejącej sieci monitoring przyda się do kontroli przebiegu względem dokumentacji. Istnieje jeszcze przypadek, kiedy kanalizacja często się zatyka. To oznacza, że wewnątrz musi znajdować się jakaś przyczyna, którą należy zlikwidować.

Regularnie wykonywany monitoring kanalizacji to bardzo ważny element dbałości o stan całej instalacji. Zapewnia bezpieczeństwo, jednocześnie chroniąc przed niechcianymi wydatkami i nieprzyjemnymi sytuacjami. Najlepiej zapobiegawczo przeprowadzać inspekcję, zatrudniając do tego firmę z odpowiednim sprzętem i kompetencjami.

Materiał partnera