Beton wodoszczelny

Kiedy warto zdecydować się na betony wodoszczelne?

Beton wodoszczelny, jak wskazuje nazwa, to beton nieprzepuszczalny dla wody o obniżonej nasiąkliwości. Wyższą szczelność betonu możemy uzyskać na kilka sposobów – najczęściej używając w tym celu domieszek, takich jak superplastyfikatory, czy domieszki blokujące pory lub domieszki krystalizujące pory betonu. Pory kapilarne tworzą w betonie sieć mikrokanalików, którymi woda wnika w beton. Co jeszcze warto wiedzieć o betonie wodoszczelnym i jego zastosowaniu?

Produkcja betonu wodoszczelnego

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wodoszczelność betonu możemy zapewnić na kilka sposobów. Wodoszczelność betonu jest wyższa, gdy obniżymy wskaźnik w/c, czyli stosunek wody do cementu – wówczas odlew betonowy jest bardziej zwarty. Również wibrowanie mieszanki betonowej bezpośrednio po wylaniu sprawia, że zwiększamy wodoszczelność. Obrazowo można powiedzieć, że wibrowanie mieszanki betonowej „wytrząsa” z niej powietrze, a więc w stwardniałym betonie będzie mniej kapilar. Przy projektowaniu betonu zawsze powinniśmy zwracać uwagę, by używać kruszyw o zróżnicowanej grubości ziaren. Wodoszczelność betonu możemy też poprawić, stosując specjalne impregnaty, a także dodatkową hydroizolację z innych materiałów, jak zaprawy hydroizolacyjne, papy asfaltowe, czy bitumiczne masy hydroizolacyjne. Impregnaty do betonu, poza poprawianiem wodoszczelności, mogą dodatkowo podnosić wytrzymałość na różnego rodzaju środki chemiczne, czy nabłyszczać powierzchnię.

Zastosowanie betonu wodoszczelnego

Beton wodoszczelny nie należy do najtańszych, dlatego na jego zastosowanie warto się zdecydować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Jak mówi nam przedstawiciel firmy WIKRUSZ z miejscowości Miedzna, beton wodoszczelny wykorzystywany jest przede wszystkim do budowy konstrukcji, które są szczególnie narażone na gromadzenie się wilgoci lub są projektowane jako zbiorniki wodne. Są to oczywiście baseny, miejskie fontanny, czy przydomowe oczka wodne. Na działanie wilgoci mogą być narażone także piwnice, fundamenty, a także garaże i tunele położone poniżej poziomu gruntu, szczególnie w przypadku gruntów nawodnionych. Przy gruntach nawodnionych musimy brać pod uwagę nie tylko wodoszczelność betonu, ale także jego mrozoodporność i pamiętać o tym, że zamarzająca woda zwiększa swoją objętość. Stosując beton wodoszczelny, nie możemy też zapomnieć o właściwym zabezpieczaniu przerw dylatacyjnych. Rozwiązań jest wiele – możemy stosować specjalne taśmy uszczelniające, czy pęczniejące materiały uszczelniające oraz węże iniekcyjne.

Materiał partnera