Kiedy warto zaopatrzyć się w walutę euro?

Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, jednak nie została jeszcze objęta wspólną walutą. Ma to zarówno wady, jak i zalety, jednak coraz częściej korzystamy z waluty euro i zależy nam na jak najlepszych warunkach jej wymiany. Kiedy warto zaopatrzyć się w euro? Czy jesteśmy skazani na twarde podporządkowanie się kursom walut, czy możemy negocjować cenę i tym samym sporo zaoszczędzić?

Strefa euro – kiedy warto wymienić złotówki na euro?

Waluta euro obowiązuje w 19 krajach i na co dzień posługuje się nią ponad 300 milionów osób. Jednym z najczęstszych powodów, dla których zaopatrujemy się w euro, są zagraniczne wyjazdy. Wymieniamy wówczas złotówki, aby uniknąć niekorzystnego dla stanu naszego portfela przewalutowania transakcji, i choć płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, to czasami warto mieć w portfelu „żywą” gotówkę, zwłaszcza gdy chcemy cieszyć się komfortem podróży i uniknąć wielu nieprzyjemności związanych, chociażby z problemem chwilowo niedziałającej karty płatniczej.

Wakacyjne wyjazdy, podróże służbę oraz wyjazdy „za chlebem”, jeżeli ich celem są państwa UE, warto rozpocząć od wizyty w kantorze i wymiany złotówek na euro. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy kantor oferuje równie korzystne ceny i zapewnia maksimum komfortu dla swoich klientów, dlatego warto poświęcić nieco energii i czasu na znalezienie właściwego punktu wymiany walut. Warto pamiętać, że waluta euro przyda się także, gdy zamierzamy robić zakupy w zagranicznych sklepach, bo bezpośrednie przewalutowanie podczas transakcji bankowej również może okazać się dla nas niekorzystne.

Dlaczego warto kupić euro w kantorze?

Kantory przez ostanie lata bardzo się zmieniły. Obecnie „sztywny” kurs waluty jest już przeszłością, a każdy klient może negocjować cenę oraz dla swojego komfortu zarezerwować ją na określony czas, który np. jest niezbędny, aby mógł dotrzeć do placówki – wyjaśnia ekspert z firmy Kantor CENT z Opola.

Dobry kantor poznamy nie tylko po dopasowanej do potrzeb klientów, elastycznej ofercie, ale także po ilości dostępnych w nim walut i nowoczesnym sposobie obsługi klientów, która ułatwia życie nie tylko w przypadku waluty euro. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wymiana złotówek na euro w naszym banku. Niestety, w większości przypadków, jest to spory błąd, który generuje straty finansowe. Wymieniając znaczną sumę pieniędzy, możemy dużo stracić, bo znaczna część banków nie zapewnia tak dobrych warunków transakcji, jakie oferują kantory.