biuro rachunkowe

Kiedy warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Z usług biura rachunkowego korzystają zarówno właściciele małych oraz dużych firm, jak i prywatni, indywidualni klienci. Dla przedsiębiorców jest to rozwiązanie bezpieczne oraz opłacalne, gdyż minimalizuje odpowiedzialność prawną oraz finansową przed instytucjami państwowymi. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, który przedsiębiorca musiałby przeznaczyć na samodzielne zmaganie się z dokumentami. Kiedy jeszcze warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego?

Chociaż kojarzą się głównie z obsługą księgową firm, klientami biur rachunkowych są coraz częściej osoby indywidualne. Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy warto korzystać z pomocy takiego biura, w zależności od tego, czy jesteśmy przedsiębiorcą, czy osobą prywatną.

Przedsiębiorcy

Korzystanie z pomocy biura rachunkowego w przypadku przedsiębiorców jest nieocenione. Przede wszystkim zdejmuje z nich konieczność ciągłego śledzenia zmieniających się przepisów; zrobią to za niego specjaliści z biura i zgodnie z nimi dokonają odpowiednich rozliczeń, przez co odpowiedzialność prawna i finansowa przed ZUSem czy Urzędem Skarbowym zostaje zminimalizowana, a ryzyko popełnienia błędu ograniczone do minimum. To biuro rachunkowe bowiem bierze pełną odpowiedzialność za składane deklaracje i naliczane sumy. Jest to również nie tylko oszczędność czasu, ale również środków, których przedsiębiorca nie musi wydawać na tworzenie działu kadrowego i zatrudnianie dodatkowych pracowników. Oprócz standardowych usług, świadczonych przez każde biuro rachunkowe, takich jak prowadzanie KPiR, ewidencji księgowych na potrzeby podatku VAT, ewidencji środków trwałych, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz VAT, składanie deklaracji podatkowych, naliczanie listy płac, dokonywanie optymalizacji podatkowej, sporządzanie rocznej deklaracji PIT, czy wreszcie rozliczania z ZUS, przedsiębiorca otrzymuje merytoryczne wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Wiele biur księgowych, w tym biuro rachunkowe TiKK, oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług, w tym porady, związane z prawnymi i finansowymi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki współczesnym technologiom, właściciel firmy nie musi martwić się o przejrzystość prowadzonej księgowości czy dostęp do dokumentów. Nowoczesne biura księgowe umożliwiają bowiem mu podgląd on-line prowadzonych działań oraz sporządzanych dokumentów w dowolnie wybranym momencie, oferując między innymi, zdalny dostęp do elektronicznego archiwum.

Klient indywidualny

Z pomocy biura rachunkowego warto korzystać również wtedy, kiedy nie prowadzimy własnej działalności gospodarczej. Dobrze jest zwrócić się do specjalisty, jeśli mamy problem z prawidłowym wypełnieniem PITu, rozliczeniem rocznym, rozliczeniem dochodów z zagranicy lub przychodu z tytułu prywatnego najmu nieruchomości. Biuro rachunkowe pomoże nam również sporządzić wniosek o zwrot VAT od zakupu materiałów budowlanych w budownictwie mieszkaniowym oraz przygotuje deklaracje dla osób przyjmujących darowiznę, spłacających pozostałych padkobierców, zaciągających pożyczkę, ustanawiających hipotekę lub kupujących określone dobra na podstawie umowy kupna-sprzedaży.

 

Materiał partnera