Montaż fotowoltaiki na gruncie

Kiedy warto montować panele fotowoltaiczne na gruncie?

Choć panele fotowoltaiczne najczęściej instalowane są na dachach, niektóre osoby decydują się na zamontowanie ich na gruncie. Jest to sposób, który ma swoje wady i zalety, często jednak wybierany jest przez inwestorów, którzy na swojej działce nie mają odpowiednich warunków do tego, aby instalacja solarna znajdowała się na dachu. Zastanawiasz się, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie!

Montaż fotowoltaiki na gruncie – kiedy się opłaca?

Panele fotowoltaiczne na gruncie stanowią świetne rozwiązanie zawsze wtedy, gdy niemożliwe jest wykonanie instalacji nadachowej. Przyczyną może być dach skierowany na stronę południową, nieprzystosowana pokrywa dachowa czy brak odpowiedniego stopnia nachylenia.. Choć montaż fotowoltaiki naziemnej wiąże się z koniecznością zainwestowania w stelaż, może ona generować wówczas jeszcze większe oszczędności finansowe. Możliwe jest bowiem ustawienie paneli tak, aby w zapewnić najwyższą wydajność całej instalacji. Jeśli więc na działce znajduje się odpowiednia ilość wolnego miejsca do zagospodarowania, nie warto zastanawiać się dwa razy.

Zalety fotowoltaiki na gruncie

Sama fotowoltaika niesie za sobą szereg zalet, jeśli jednak zostanie ona zamontowana na gruncie, może ich być znacznie więcej. Jak mówi specjalista z firmy GrantOn:

W przypadku dużej ilości przestrzeni do zagospodarowania, panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane w praktycznie każdym miejscu. To z kolei umożliwia stworzenie wysoce wydajnej farmy solarnej, która będzie zasilała całe gospodarstwo.

Na fotowoltaikę na gruncie najczęściej decydują się właściciele większych domów, a także obiektów komercyjnych, przemysłowych czy magazynowych. Poza generowaniem dużej ilości energii słonecznej, stanowi ona świetną możliwość na wykorzystanie wolnej przestrzeni. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia także okresowe czyszczenie paneli i przeprowadzanie wszelkich prac konserwacyjnych.

Jak wygląda instalacja paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Instalacja naziemnych paneli solarnych nie jest skomplikowana. Niezależnie od tego, warto powierzyć ją profesjonalistom – montażem paneli fotowoltaicznych w Łowiczu i okolicach zajmuje się firma GrantOn. Istnieją dwa sposoby na przytwierdzenie konstrukcji do podłoża, czyli wkręcenie lub wbicie stalowych elementów w grunt. Metoda instalacji dobierana jest na podstawie warunków panujących na działce. Ponadto istotne jest także prawidłowe ustawienie paneli – tak, aby były one ustawione pod odpowiednim kątem.

Zdecydowanie się na fotowoltaikę na gruncie to dobry sposób na efektywne pobieranie energii ze słońca – nie tylko w przypadku, gdy na dachu nie ma miejsca! Należy pamiętać jednak o tym, aby zawsze przywiązywać szczególną wagę do sposobu ich montażu.

Materiał partnera