transport drogowy towarów

Kiedy transport drogowy to najoptymalniejsza forma przewozu towarów?

Transport drogowy, choć nie jest tak wydajny jak transport morski lub kolejowy, niemniej w wielu sytuacjach jest on najlepszym dostępnym sposobem przetransportowania towaru z punktu A do punktu B. Dzieje się tak między innymi w sytuacji, kiedy transport odbywa się na relatywnie krótki dystansach konieczne jest zrealizowanie transportu w dość krótkim czasie, możliwie bez przerw na trasie.  

Rola pojazdów drogowych w transporcie intermodalnym i multimodalnym

Transportem intermodalnym oraz multimodalnym nazywamy model transportu, w którym korzysta się z co najmniej dwóch różnych środków transportu. Różnica między nimi polega na wykorzystaniu jednostek ładunkowych – w transporcie intermodalnym towar umieszczony w jednej jednostce, np. kontenera nie jest na późniejszych etapach transportu przeładowywany do innych jednostek. W obu modelach bardzo dużą rolę odgrywa transport drogowy, ponieważ to właśnie przy jego pomocy najczęściej realizuje się początkowe i końcowe etapy przewozu. Przykładowo – pojazdy ciężarowe dostarczają towary z zakładów produkcyjnych do portów, skąd są one na pokładach statków transportowane do innych portów po drugiej stronie oceanu. Stamtąd towary są odbierane i ponownie przewożone przy pomocy ciężarówek do odbiorcy. To sprawia, że nawet mimo stosunkowo niedużej wydajności, wynikającej z niewielkich możliwości załadunku pojazdów samochodowych w porównaniu do statków czy pociągów, transport drogowy odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu innych gałęzi tej branży

Kiedy transport drogowy jest najlepszym wyborem?

Ważna rola pojazdów samochodowych w transporcie inter- i multimodalnym nie wyklucza tego, że transport drogowy w wielu sytuacjach jest dużo bardziej przystępny niż inne rozwiązania.

– Przede wszystkim chodzi tutaj o sytuacje, kiedy ładunek transportowany jest w obrębie kraju lub między sąsiadującymi ze sobą krajami, a więc na stosunkowo niewielkich dystansach – mówi przedstawiciel firmy IntradeSzczególnie dotyczy to transportu ładunków takich jak surowce do produkcji i produkty, które ze względu na ograniczoną trwałość muszą być dystrybuowane w jak najkrótszym czasie, a więc bez magazynowania i przeładunku na inne środki transportu.

Dużą rolę transport drogowy odgrywa również w przewozie ładunków o niestandardowych gabarytach. To właśnie przy pomocy pojazdów ciężarowych, które dzięki rozwiniętej sieci dróg mają zapewnioną największą mobilność, przewozi się takie obiekty jak części maszyn produkcyjnych, elementy dużych konstrukcji (np. elementy mostów i elektrowni wiatrowych), a nawet całe budynki.

Materiał partnera