Pracownik stoi przy biurku z kartonem z rzeczami

Kiedy restrukturyzacja to dobra alternatywa dla ogłoszenia upadłości?        

Restrukturyzacja to szansa na usprawnienie funkcjonowania firmy i rozwiązanie problemów finansowych przy jednoczesnym zaspokojeniu wierzycieli. Postępowanie restrukturyzacyjne ma za zadanie chronić przed upadłością i pomóc przedsiębiorcy powrócić do sprawnej działalności. W tym artykule dowiesz się, kiedy i dlaczego warto rozważyć restrukturyzację firmy!

Kiedy należy zdecydować się na restrukturyzację?

Przedsiębiorcy powinni się zastanowić nad restrukturyzacją firmy w momencie, gdy inne sposoby jej ratowania zawiodły. Ogłoszenie upadłości i likwidacja biznesu powinna być ostatecznym wyjściem z trudnej sytuacji finansowej firmy. Dzięki podjęciu w odpowiednim momencie działań naprawczych istnieje możliwość przywrócenia firmie zdolności do spłacania zobowiązań i odzyskania stabilnej pozycji na rynku.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z radcą prawnym z Kancelarii Burkot Legal w Łodzi: bardzo często dłużnicy będący w dużych kłopotach finansowych zbyt późno zgłaszają się o pomoc. Tymczasem szybko otwarte postępowanie restrukturyzacyjne to dobra alternatywa dla ogłoszenia upadłości. Profesjonalna pomoc negocjatora pozwoli uporządkować sytuację finansową i powrócić do sprawnej działalności.

Im wcześniej zadłużony przedsiębiorca zgłosi się po wsparcie prawne, tym większe są szanse na porozumienie z wierzycielami, szybkie przeprowadzenie restrukturyzacji i zmniejszenie konsekwencji zadłużenia. Uniknięcie ogłoszenia upadłości to cel restrukturyzacji, który wiąże się z analizą stanu finansowego przedsiębiorstwa, znalezieniem przyczyn kryzysu oraz ich eliminacją.

Dlaczego warto zdecydować się na restrukturyzację firmy?

Zawarcie układu z wierzycielami o określenie w porozumieniu nowych warunków spłaty zadłużenia to duża korzyść dla obu stron. Korzystając ze wsparcia doświadczonego radcy prawnego, możesz wynegocjować m.in. zmniejszenie rat pożyczki, umorzenie odsetek, wydłużenie terminu spłaty długu czy częściowe umorzenie zobowiązań. Co więcej, restrukturyzacja firmy pozwala wstrzymać postępowania egzekucyjne, wprowadzić zmiany w zakresie działania i organizacji przedsiębiorstwa oraz daje możliwość znalezienia dodatkowych źródeł finansowania, np. inwestorów czy pomocy publicznej.

Restrukturyzacja pozwoli także zyskać cenny czas na wprowadzenie w życie działań naprawczych, m.in. poprawę kondycji finansowej firmy poprzez wprowadzenie zmian w strukturze czy optymalizacji kosztów. Dzięki takim działaniom naprawczym jest możliwość na szybsze porozumienie się z wierzycielami.

Materiał partnera