kamizelka robocza

Kamizelki robocze. Jakie kryteria powinny spełniać?

Odzież robocza to na wielu stanowiskach jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia pracownika. Może ona pełnić różne funkcje – od prostej identyfikacji pracownika w miejscu w pracy, przez ochronę jego codziennej odzieży przed zabrudzeniem, kończąc na zapewnieniu bezpieczeństwa w warunkach słabej widoczności. Na odzież roboczą składają się różne części ubioru – jednym z nich może być kamizelka. Czym kierować się w jej wyborze?

Widoczność w terenie

Osoby wykonujące prace w terenie – np. pracownicy budowlani przy robotach drogowych, policjanci, geodeci – dla poprawienia swojej widoczności po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych, powinny nosić kamizelki odblaskowe. Charakteryzują się one zazwyczaj bardzo jaskrawą barwą (jasnożółty, jasnoczerwony) oraz wszytymi paskami z odbijającego światło materiału. Kamizelki powinny spełniać standard techniczny EN 471:2003, który wyróżnia trzy poziomy widzialności

  • I – poziom najniższy. Stosowany wyłącznie do celów niezwiązanych z ruchem drogowym.
  • II – średni poziom widzialności. Kamizelki tego typu zapewniają noszącym je osobom widoczność na dystansie około 150 metrów
  • III – najwyższy poziom widzialności. Kamizelka zapewnia widoczność noszącej ją osoby z odległości nawet 300 metrów. Są one przeznaczone do użytku w miejscach, gdzie istnieje bardzo wysokie ryzyko potrącenia przez samochód (np. na autostradach).

Materiał

O solidności kamizelki roboczej przesądza materiał z jakiego została wykonana. Musi on charakteryzować się z jednej strony dużą wytrzymałością na różnego rodzaju szkodliwe czynniki oraz uszkodzenia mechaniczne, np. rozdarcie, ale również być na tyle lekki, by ubiór nie utrudniał pracy. Bardzo ważne jest również, aby zapewniał wysoki komfort noszącej go osobie, a więc między innymi zapewniał dobrą wentylację (co zminimalizuje przykre skutki pocenia się) oraz ochronę przez chłodem, wiatrem i wilgocią. W dzisiejszych czasach efekt ten osiąga się przez wykorzystanie w produkcji odzieży roboczej tkanin z wysoką zawartością poliestru. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie normy spełnia dana kamizelka. Szeroki wybór kamizelek z takich materiałów znajdziemy w ofercie firmy BHP Profi.

Krój

Kamizelka nie tylko chroni ciało przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, ale również może bardzo ułatwić pracę. W tym celu powinna ona być wyposażona w ergonomiczne kieszenie oraz inne rozwiązania umożliwiające przechowywanie poręcznych przedmiotów (np. telefonu, drobnych narzędzi, kluczy, portfela). Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku zawodów wymagających użycia specyficznych sprzętów – na przykład w przypadku elektromonterów.

Materiał partnera