kable światłowodowe

Kable miedziane a światłowodowe. Które są lepsze?

Dostęp do Internetu ma obecnie praktycznie każdy człowiek na świecie. Korzystanie z niego jest coraz tańsze i łatwiejsze, a samo działanie ogólnoświatowego systemu połączeń między komputerami jest coraz szybsze. Wyższy komfort i prędkość transmisji możliwe są dzięki przewodom. Do niedawna podstawę połączenia stanowiły kable miedziane. Obecnie są one jednak wypierane przez światłowody. Które z nich są lepsze i dlaczego?

Dlaczego warto korzystać z przewodów miedzianych?

Do niedawna połączenia sieciowe realizowane były wyłącznie przy wykorzystaniu okablowania miedzianego. Rosnące zapotrzebowanie na wyższą prędkość transmisji zmusiło jednak rynek do poszukiwania nowych rozwiązań i systemów okablowania. Przewody miedziane były doceniane przez długi czas za swoją niezawodność i stosunkowo niską cenę. Stosowano je wszędzie – w budynkach mieszkalnych, administracyjnych, służb medycznych i wielu innych. Pracownicy firmy S-Cabling do ich największych zalet zaliczają:

  • znikomą awaryjność,
  • niską cenę,
  • łatwość montażu,
  • łatwość w utrzymaniu,
  • łatwość w konserwacji i naprawie.

Jeśli chodzi o prędkość transmisji danych w przypadku kabli miedzianych, zaczęła być ona niewystarczająca. Rozwój technologiczny zmusił zatem rynek do poszukiwania nowych rozwiązań. Mimo iż ogólny koszt eksploatacji kabli miedzianych jest niższy, zaczęto stosować światłowody dające możliwość natychmiastowego połączenia z Internetem.

Zalety światłowodów

Zalety okablowania światłowodowego można wymieniać bez końca. Poza zapewnieniem szybszego łącza internetowego niż w przypadku przewodów miedzianych charakteryzują się nieograniczonym dostępem do sieci. Światłowody mają dużą przepustowość. Dzięki temu wysyłanie i pobieranie danych odbywa się z zawrotną prędkością. Cechy te cenią sobie zwłaszcza osoby umieszczające w sieci pliki o dużych rozmiarach lub pobierające i oglądające filmy za pośrednictwem Internetu.

Szybkość transmisji, jaką zapewniają światłowody, jest doceniana także przez gamerów. Dzięki niewielkiemu parametrowi określającemu czas opóźnienia w transmisji można zapewnić sobie wysoki poziom rozrywki. Światłowody zapewniają też nieograniczony dostęp do danych. Nie trzeba martwić się o to, że limit zostanie wyczerpany, ponieważ łącze internetowe działa cały czas z tą samą prędkością. Łącze tego typu jest także odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg i wiatr nie zakłócają przesyłania danych. Charakteryzuje je też niska, a wręcz znikoma awaryjność. Przewody nie nagrzewają się i nie psują. Ponadto, łącze światłowodowe może być wykorzystywane także do korzystania z telewizji i telefonu.

Materiał partnera