locha z prosiętami

Jarzma porodowe i ich rola w produkcji trzody chlewnej

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór wyposażenia chlewni jest chęć uzyskania jak najlepszych wyników ekonomicznych dzięki optymalizacji ponoszonych nakładów i maksymalnym zmniejszaniu kosztów. Rozwiązaniem, które jest stosowane w celu zagwarantowania najwyższej przeżywalności wśród prosiąt, jest umieszczanie lochy w jarzmie porodowym. Ma to nie pozwolić na przygniecenie prosiąt, a jednocześnie pozwolić im na łatwe pobieranie pokarmu.

Czym są jarzma porodowe i dlaczego się je stosuje?

Jarzmo porodowe jest ważnym elementem kojca, w którym przebywa locha z prosiętami. Jest to rodzaj klatki o specjalnie wyprofilowanej konstrukcji, w której maciora jest umieszczana przed porodem i pozostaje w niej przez okres karmienia prosiąt aż do odsadzenia. Jej kształt chroni zwierzę przed okaleczeniami o poszczególne elementy, a jednocześnie odbiera jej możliwość poruszania się poza niewielką przestrzenią, w której locha może przesunąć się w przód lub w tył, a także położyć się lub wstać. Jarzmo porodowe składa się z rur umieszczonych poziomo oraz znajdujących się w dolnej części odbojnic, których zadaniem jest spowolnienie ruchów lochy podczas kładzenia się, co daje prosiętom czas na ucieczkę, a także zamykanych drzwi oraz elementów blokujących losze możliwość wyjścia górą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami klatka musi mieć powierzchnię przynajmniej 3,5 m2. Jej długość powinna odpowiadać długości ciała lochy powiększonej o 30 cm, a szerokość musi wynieść co najmniej 60 cm. Podstawową przyczyną korzystania z tego rozwiązania jest chęć zmniejszenia ilości pracy związanej z dbaniem o zwierzęta w okresie rozrodu, a także ograniczenie strat powodowanych przez przygniecenie prosiąt przez maciorę oraz wynikających z zachowań agresywnych albo unikania karmienia. Dla ułatwienia zachowania czystości jarzma są z reguły ustawiane na rusztach, dzięki czemu odchody mogą być usuwane równie łatwo, co w pozostałych rejonach chlewni. W miejscu przebywania lochy są to zwykle kratki żeliwne, a tam, gdzie znajdują się prosięta, układa się ruszt z tworzywa sztucznego.

Jak jest zbudowane jarzmo porodowe?

Jarzma porodowe powinny gwarantować wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne oraz wysoką trwałość. Do ich produkcji wykorzystuje się zabezpieczone przed korozją rury ocynkowane, a w części zawierającej poidło oraz koryto na paszę pokryte warstwą cynku kształtowniki i blachy. Ponieważ w miejscach, gdzie zwierzę ma najdłuższy i najbardziej intensywny kontakt z jarzmem zamontowane są odpowiednio gięte i spawane rury, minimalizowane jest ryzyko, że locha lub prosięta zranią się o jego konstrukcję. Sposób wykonania jarzma ułatwia też jego szybki demontaż. Producentem jarzm porodowych jest firma MIBEX, która specjalizuje się w wyposażeniu chlewni.

Materiał partnera