Oddawanie makulatury do skupu

Jakiej obróbce podlega makulatura oddawana na skup?

Zużyty papier oraz wykonane z niego artykuły nie są całkowicie nieprzydatne. Okazuje się, że mogą być ponownie wykorzystane, jeśli trafią do odpowiedniego punktu skupu. W takim miejscu papier zyskuje nowe życie – staje się makulaturą, która jest przetwarzana i poddawana specjalnej obróbce. Jak wygląda taki proces? I dlaczego warto przetwarzać makulaturę?

Oddawanie makulatury do skupu – dlaczego warto?

W każdym gospodarstwie domowym, w przedsiębiorstwach i fabrykach zużywane są ogromne ilości papieru. Takie wyroby papiernicze, które ze względu na swój stan nie nadają się już do użytku, to nic innego jak makulatura. Jej oddawanie do skupu oznacza wiele korzyści – i to zarówno związanych z kwestiami ekologii, jak i ze stanem portfela.

Skup makulatury to miejsce, gdzie papier zostaje przetworzony, dzięki czemu może być ponownie wykorzystany. Dlatego też jej recykling pozwala:

  • ograniczyć wycinkę drzew, które są niezbędne do produkcji artykułów papierniczych
  • zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery
  • zaoszczędzić tysiące litrów wody
  • ograniczyć zaleganie ton zużytego papieru na wysypiskach śmieci
  • zyskać dodatkowe pieniądze – jest to tak samo ważne w przypadku firm, jak i gospodarstw domowych
  • zaoszczędzić ropę.

Obróbka makulatury to proces, któremu można poddawać rozmaite artykuły z papieru. Dlatego zawsze chcąc wyrzucić takie wyroby do kosza, warto zastanowić się nad ich sprzedażą bezpośrednio w punkcie skupu.

Jak wygląda przetwarzanie makulatury, która została oddana do skupu?

Makulatura przeznaczona do przetworzenia ma postać dużych bel. W takiej formie trafia do specjalnego urządzenia, w którym jest rozwłókniana. Do rozwłókniacza jest dozowana także woda, aby papier mógł stać się masą.

Kolejnym etapem jest usuwanie zanieczyszczeń z rozdrobnionej makulatury. Masa zostaje pozbawiona metalowych elementów (np. fragmentów spinaczy czy zszywek), a niekiedy także piasku. Dalszy proces jest związany z frakcjonowaniem, czyli z wydzieleniem z niej już czystych włókien krótkich oraz długich. Następnie masa jest zagęszczana i przygotowywana do tego, aby ponownie można było wyprodukować z niej papier.

Technologia recyklingu makulatury może wydawać się skomplikowana, jednak jest związana z ogromnymi korzyściami. Właśnie dlatego zawsze warto oddać stare gazety, książki czy tekturowe kartony i opakowania do skupu – takiego jak na przykład Skup Złomu i Metali Kolorowych Andrzej Burczy. W ten sposób można zatroszczyć się o środowisko, stan powietrza, ocalić drzewa przed wycinką oraz nieco podreperować swój budżet.

Materiał partnera