filtr kołnierzowy

Jakie zadania pełni filtr kołnierzowy?

Instalacje oraz rurociągi w swojej codziennej pracy narażone są na szereg różnych czynników, które mogą spowodować poważną awarię. Oprócz temperatury, agresywności chemicznej czy ciśnienia przepływu medium czy pracy podłączonych urządzeń, które wywołują wibracje, są to różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego niezbędny jest montaż filtrów. Do najczęściej stosowanych należą filtry kołnierzowe. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są filtry kołnierzowe i jakie są ich funkcje?

Filtry kołnierzowe to elementy armatury przemysłowej, których zadaniem jest przeciwdziałanie zanieczyszczeniom instalacji oraz wspomaganie prawidłowej pracy reduktorów, kotłów grzewczych, zaworów i pomp. Dzięki regularnej filtracji minimalizuje się ryzyko uszkodzeń instalacji, wynikających z działania zanieczyszczeń biologicznych oraz mechanicznych. Filtry kołnierzowe znajdują zastosowanie w instalacjach wodnych, grzewczych i gazowych, w przypadku szczególnie dużych przepływów objętościowych oraz sporych rurociągów.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów filtrów kołnierzowych, różniących się od siebie budową oraz zasadą działania. Są to:

  • filtry kołnierzowe siatkowe – zawierają wewnątrz wkład magnetyczny odpowiedzialny za niwelację zanieczyszczeń; stosowane w przemyśle, przemyśle okrętowym, energetyce i ciepłownictwie do transportowania takiego medium jak woda przemysłowa, glikol, olej diatermiczny, sprężone powietrze, para czy czynniki neutralne,
  • filtry kołnierzowe ze stali nierdzewnej – stosowane w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym i petrochemicznym, a także w instalacjach hydraulicznych oraz do transportu sprzężonego powietrza,
  • filtry kołnierzowe aluminiowe – zapobiegają przepływ cząsteczek i zanieczyszczeń w instalacjach gazowych lub biogazowych; służą do filtracji wszystkich niekorodujących gazów, gazów ziemnych i LPG.

Jak dobrać odpowiedni filtr kołnierzowy?

Jak tłumaczy ekspert z firmy TroInstal, w przypadku filtrów kołnierzowych, oprócz takich parametrów jak zakres temperatur medium, maksymalne ciśnienie przepływu czy rodzaj transportowanego medium, kluczowy jest stopień filtracji filtra kołnierzowego. Dzięki temu będzie on w stanie spełnić wymogi instalacji. Istotny jest także sposób montażu filtra kołnierzowego, sposób pracy (w poziomie lub w pionie), a także jego średnica czy sposób czyszczenia (bez konieczności demontażu lub odwrotnie). Warto przedtem skonsultować swój wybór ze specjalistą, aby zapewnić instalacji bezawaryjną pracę i zachować wymagane końcowe parametry medium.

Materiał partnera