traktor z przyczepą rolniczą

Jakie zaczepy kulowe najlepiej nadają się do przyczep rolniczych?

Łączenie maszyn i przyczep rolniczych z ciągnikami, czyli tzw. agregowanie jest częstą czynnością w pracach rolnych. Dlatego konstruktorzy zaczepów rolniczych przywiązują dużą wagę przede wszystkim do prostej obsługi i bezpieczeństwa, zwłaszcza że specyfika prac polowych wymaga różnej organizacji transportu. Jakie zaczepy kulowe najlepiej nadają się do przyczep rolniczych?

Czym są zaczepy transportowe?

Najłatwiejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem łączenia ciągników z maszynami i przyczepami rolniczymi jest użycie zaczepów. Dostępnych jest kilka rodzajów połączeń, które różnią się między sobą zastosowaniem i budową. Z przeglądem różnego typu zaczepów rolniczych zapoznać się można na stronie dystrybutora systemów zaczepowych Solid Hitch z Opalenicy. Zaczepy dzielą się na rolnicze, służące do agregowania cięgnika z maszynami rolniczymi podczas prac polowych oraz transportowe, stosowane przy łączeniu ciągnika z przyczepą.

Jak działają zaczepy kulowe?

Zaczepy muszą umożliwiać szybkie, łatwe i bezpieczne łączenie ciągnika z przyczepą rolniczą. Oczekuje się od nich dużej wytrzymałości zwłaszcza przy znacznych obciążeniach. Jednocześnie powinny zapewniać  duże kąty odchylenia przyczepy w stosunku do ciągnika podczas skręcania i wykonywania manewrów. Wszystkie te wymagania spełniają zaczepy kulowe. Według definicji jest to mechaniczne urządzenie sprzęgające wraz z elementami. Zadaniem zaczepu kulowego jest tworzenie połączenia pomiędzy przyczepą a pojazdem ciągnącym. Zaczep kulowy montuje się po stronie ciągnika, natomiast przyczepa wyposażona musi być w ucho dyszla w kształcie umożliwiającym stabilne i pozbawione luzu połączenie. Dzięki temu podczas hamowania i ruszania zestawem nie występują szarpnięcia, co w znacznym stopniu wydłuża żywotność zaczepu.

Wybór zaczepu kulowego

Wybierając zaczepy kulowe do przyczepy rolniczej, należy wziąć pod uwagę kształt dyszla i sprawdzić takie parametry jak maksymalny osiągany nacisk pionowy na końcówce dyszla oraz dopuszczalną masę całkowitą pojazdu. Dostępne są zaczepy flanszowe, zaczepy do wspawania, obrotowe z obudową, z konsolą, kątowe i ząbkowane. Do połączeń ciągników z przyczepami, w których występują duże naciski pionowe na zaczep, polecany jest zaczep kulowy do ciągnika K80. Jest on przystosowany do zaczepienia przyczep z odpowiednim uchem dyszla. Choć dystrybutorzy sprzętu rolniczego oferuję zaczepy kulowe przeznaczone do ciągników różnych marek, takich jak Fend, John Deere, New Holland, czy Massey Ferguson to wszystkie są przystosowane do standardowego ucha dyszla przyczepy o średnicy 80 mm.

Materiał partnera