opakowania kartonowe

Jakie wyróżniamy rodzaje opakowań kartonowych?

Opakowania kartonowe to szeroka gama produktów o bardzo szerokim zastosowaniu. Każdy rodzaj ma troszeczkę odmienne właściwości, a dobór odpowiednich kartonów powinien być podyktowany potrzebom danej firmy czy osoby. W poniższym artykule pokrótce przyjrzymy się najpopularniejszym rodzajom opakowań kartonowych.

Pudła kartonowe klapowe

Klapowe pudła kartonowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów opakowań z kartonu, o bardzo szerokim zastosowaniu. Można je w łatwy i szybki sposób złożyć, a model klapy u szczytu kartonu umożliwia sprawne zamknięcie opakowania i przysłonienie zawartości. Samodzielnie można je również zaklejać taśmą, a nawet podklejać spód kartonu – jeśli w jego wnętrzu mają się znaleźć dość ciężkie przedmioty (chociażby książki podczas przeprowadzki). Klapowe pudła kartonowe występują w wielu rozmiarach, stąd też jest to świetne rozwiązanie dla sklepów internetowych.

Pudła kartonowe jedno- i dwuczęściowe

Jednoczęściowe pudełka z kartonu przypominają pudełka klapowe, ale z zasady mają one mniejsze wymiary. To sprawia, że świetnie sprawdzają się do nadawania drobnych przesyłek, takich jak zegarki, biżuteria czy kosmetyki. Jest to bardzo proste opakowanie, które mieści się na jednym kartonowym arkuszu. Opakowanie dwuczęściowe to odmiana opakowania kartonowego, posiadającego dwa niezależne elementy – spód i wieczko. Ich zastosowanie również może być przeróżne – w takich kartonikach mogą być pakowane prezenty, ale również chociażby buty czy elementy odzieży.

Pudła kartonowe składane

Opakowanie kartonowe składane, nazywane również fasonowym, przypomina opakowanie dwuczęściowe, z tym że nie posiada dwóch niezależnych elementów. Dzięki temu do złożenia kartonu nie potrzeba klejenia. Przypomina kartonową skrzynkę, a budowa takiego opakowania umożliwia bezpieczne przechowywanie i wysyłkę produktów różnego rodzaju. Wysokiej jakości opakowania kartonowe tego typu o wzmocnionej strukturze znajdziemy u dobrych producentów opakowań z kartonu, takich jak chociażby Box World.

Pozostałe rodzaje opakowań kartonowych

Poza wyżej opisanymi rodzajami, możemy jeszcze wyróżnić opakowania kartonowe, takie jak tace kartonowe, opakowania kartonowe wysuwane, pudła kartonowe łączone trwałe czy opakowania kartonowe wewnętrzne. Dla przykładu tace kartonowe stanowią najczęściej podstawkę pod produkty, a pudła kartonowe trwale łączone są dodatkowo zszywane lub podklejane, więc nadają się do transportu cięższych przedmiotów. Wybór odpowiedniego opakowania z kartonu powinien być uzależniony od naszych potrzeb i przeznaczenia kartonów.

Materiał partnera