Pokaz pirotechniczny

Jakie wymogi formalne należy spełnić, aby zorganizować pokaz pirotechniczny?

Pokaz pirotechniczny jest imponującym widowiskiem, które na długo pozostaje w pamięci gości imprezy. Tego typu pokazy są często organizowane na weselach, urodzinach i innych ważnych imprezach. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na swoją specyfikę i niebezpieczeństwo, jakie wynika z nieumiejętnego przeprowadzenia pokazu, tego typu czynności są precyzyjnie regulowane przepisami prawa. Jakimi dokładnie?

Organizacja pokazu pirotechnicznego – przepisy prawa

Pokazy pirotechniczne organizowane w trakcie roku (poza Sylwestrem i Nowym Rokiem) wymagają specjalnego zezwolenia. Odpalenie fajerwerków bez takiego dokumentu grozi mandatem w wysokości do 500 zł na skutek zakłócania spokoju i porządku. Aby uzyskać takie pozwolenie potrzeba otrzymać zgodę od właściciela terenu, na którym będzie odbywać się pokaz. Pokaz pirotechniczny wymaga złożenia wniosku do Urzędu Miasta. Dokument musi zawierać datę, miejsce i godzinę rozpoczęcia planowanego pokazu, okoliczności jego przeprowadzenia oraz planowaną ilość użytych fajerwerków. Przy składaniu wniosku, trzeba uiścić opłatę skarbową i poczekać na decyzję. Podmioty uprawnione – specjalistyczne firmy pirotechniczne posiadają Koncesję MSWiA oraz Pozwolenie Wojewody na wykonywanie pokazów pirotechnicznych co zwalnia je od każdorazowego uzyskiwania pozwoleń.

Zasady bezpieczeństwa pokazu pirotechnicznego

Aby zorganizować efektowny pokaz pirotechniczny, należy także zastosować się do pewnych zasad bezpieczeństwa. Legalny pokaz wymaga zatroszczenia się o ochronę uczestników imprezy. Teren widowiska musi zostać także wybrany w taki sposób, żeby nie zakłócać spokoju ludzi i zwierząt, które zamieszkują pobliskie tereny. Odpalanie fajerwerków w pobliżu samochodów, stacji benzynowych oraz innych zbiorników łatwopalnych jest zabronione. Pokazy pirotechniczne, które są wykonywane przez wyspecjalizowaną ekipę pirotechniczną firmy S-PIRO w Szczecinie, Gorzowie, Koszalinie, Świnoujściu i Międzyzdrojach spełniają powyższe wymagania prawne, a także są dopasowane do indywidualnych potrzeb Klientów.

Czy można samemu organizować pokaz pirotechniczny?

Samodzielne zorganizowanie pokazu pirotechnicznego jest nie tylko skomplikowane, ale przede wszystkim niebezpieczne. Aby zaskoczyć gości imprezy nietypową atrakcją, można zakupić zestaw do samodzielnego odpalenia w Hurtowni Fajerwerków S-PIRO, ale tego nie wystarczy, ponieważ trzeba przede wszystkim przestrzegać zasad bezpieczeństwa i kwestii prawnych. Właśnie dlatego zlecenie organizacji pokazu pirotechnicznego profesjonalistom stanowi najlepszą decyzję, gdyż one zajmują się organizowaniem różnych pokazów zarówno dla firm, jak i indywidualnych Klientów. Profesjonaliści zapewniają bezpieczeństwo w trakcie eventu, a także niezapomnianą atrakcję. Dzięki temu pokaz będzie nie tylko efektowny, ale przede wszystkim bezpieczny dla wszystkich uczestników i organizatorów, co z kolei spowoduje, że na długo pozostanie w pamięci gości i wywoła tylko i wyłącznie przyjemne wspomnienia.

Materiał partnera