galwanizacja

Jakie właściwości zyskują elementy cynkowane galwanicznie?

ynkowanie jest metodą polegającą na zabezpieczaniu metalowych części. Dzięki niej chroni się je przed szkodliwą korozją. Zależnie od zapotrzebowania oraz oczekiwanego efektu możliwe jest wyróżnienie kilku typów cynkowania. Te różnią się nieznacznie między sobą. Każda z metod jest skuteczna. Czym wyróżnia się cynkowanie galwaniczne? Sprawdź, jakie właściwości zyskują elementy, które są poddawane tej metodzie.

Czym dokładnie jest cynkowanie?

Proces cynkowania opiera się na nanoszeniu warstwy cynku na elementy wykonane z metalu. Jego zadaniem jest ochrona przed osadzaniem się na nich rdzy, która obniża ich wytrzymałość. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak Galwanizer Sp. z o.o., jedną z najpopularniejszych metod cynkowania jest galwanizacja. Oprócz galwanizacji można wyróżnić m.in. cynkowanie:

  • ogniowe,
  • natryskowe,
  • proszkowe.

W przypadku cynkowania galwanicznego wykorzystuje się roztwór elektrolitowy, którym pokrywany jest element metalowy. W następnym kroku podłącza się go do prądu, dzięki czemu dochodzi do reakcji chemicznej, która powoduje, że cynk dokładnie do niego przylega. W kolejnym etapie cynkowania odbywa się pasywowanie oraz płukanie. Galwanizacja pozwala na uzyskanie doskonale gładkich oraz równych powierzchni, dzięki czemu metoda ta jest najczęściej wykonywana w przypadku produktów będących na widoku, np. części dekoracji wnętrz. Równie popularnym rozwiązaniem co cynkowanie galwaniczne jest metoda ogniowa. Chociaż przebiega ona nieco inaczej, to podobnie do galwanizacji dzięki niej elementy stają odporne na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jakie metale można poddawać cynkowaniu galwanicznemu?

Najlepsze efekty w przypadku cynkowania galwanicznego uzyskuje się, wykorzystując tę metodę na elementach stalowych i tych, które wykonano z żelaza. Nie ma jednak problemu, aby zastosować ją w przypadku innych metali. Zawsze jednak warto skonsultować to ze specjalistą, który doradzi, jaki rodzaj cynkowania będzie odpowiedni.

Komu zlecić cynkowanie elementów metalowych?

Cynkowanie galwaniczne najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Warto podkreślić, że poszczególne przedsiębiorstwa specjalizują się w konkretnych formach cynkowania. Dzieje się tak m.in. z uwagi na sprzęt, jaki potrzebny jest do poszczególnych metod. Decydując się na konkretny proces cynkowania, warto zatem sprawdzić, czy wykonawca ma doświadczenie w tym obszarze. Pomocne mogą okazać się opinie klientów, którzy już współpracowali z przedsiębiorstwem.

Materiał partnera