fartuch ochronny

Jakie właściwości powinny mieć fartuchy ochronne?

Zgodnie z przepisami BHP osoby zatrudnione na niektórych stanowiskach muszą w trakcie pracy stosować odzież roboczą i ochronną. Do tej ostatniej Zaliczamy m.in. fartuchy ochronne. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona pracownika przed działaniem różnego rodzaju substancji, z którymi ma styczność podczas wykonywania swoich obowiązków. Sprawdźmy więc jakie można wyróżnić rodzaje fartuchów ochronnych i czym powinny się one charakteryzować?

Jakie są rodzaje fartuchów ochronnych?

Głównym zadaniem fartuchów ochronnych jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas wykonywania obowiązków pracowniczych. Używanie fartucha podnosi również komfort samej pracy. Każda branża, w której stosuje się fartuchy ochronne, potrzebuje fartuchów o parametrach ściśle odpowiadających danemu stanowisku. Generalnie fartuchy ochronne można podzielić na fartuchy lekkie i ciężkie. Kolejny podział wskazuje, czy mamy do czynienia z fartuchami jednorazowymi, czy wielorazowymi. Jednak powyższe podziały nie są wyczerpujące, ponieważ jak wyjaśnia ekspert hurtowni Ella z Lublina oferującej szeroki wybór środków BHP oraz odzieży roboczej i ochronnej:

W przypadku fartuchów ochronnych duże znaczenie ma ich właściwy dobór. Bywają bowiem zawody np. kelner, w których wystarczy stosowanie zapasek. Z kolei w innych m.in. spawacz należy zastosować fartuchy skórzane. Kupując fartuch dla konkretnego zawodu, możemy wybierać między fartuchami damskimi, męskimi, wiązanymi, rozpinanymi, o różnych krojach i wykonanych z rozmaitych surowców np. skórzanych, tekstylnych, foliowych itp. W wypadku fartuchów ochronnych szczególnie ważną kwestią jest stopień ochrony zapewnianej przez fartuch. Na rynku są dostępne modele wodochronne i olejoodporne, jak również chroniące przed odpryskami, opiłkami, zachlapaniem czy zatłuszczeniami. Jak więc widać dostępność rodzajów fartuchów ochronnych jest tak duża, że bez trudu można znaleźć model najbardziej odpowiadający potrzebom danej branży.

Jakie parametry muszą spełniać fartuchy ochronne?

Rolą fartuchów ochronnych jest przede wszystkim ochrona odzieży pracownika, jednak w pewnych sytuacjach ochrona ta obejmuje także jego samego. Dotyczy to zwłaszcza przypadków pracowników mających do czynienia z substancjami niebezpiecznymi np. chemikaliami czy materiałami biologicznymi. W grupie tej znajdują się również monterzy i spawacze, którzy z kolei są narażeni na kontakt z metalowymi opiłkami oraz wysoką temperaturą. Dlatego kupując fartuch ochronny dla wspomnianych pracowników, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Najważniejszymi z nich są m.in. odpowiedni rozmiar pozwalający na swobodne ruchy podczas pracy, czy właściwa długość gwarantująca optymalną ochronę wszystkich partii odzieży i ciała. Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrany model fartucha posiada wymagane atesty i certyfikaty dopuszczające go, do użytkowania w określonych warunkach.

Materiał partnera