lazury do drewna

Jakie właściwości mają farby do drewna?

Drewno to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu – produkujemy z niego na przykład meble do wnętrz i meble ogrodowe, płoty i elewacje, tarasy, stolarkę okienną i drzwiową, czy parkiety oraz schody. Wszystkim wymienionym elementom zawsze chcemy zapewnić pożądany wygląd, a przy tym chcemy je zabezpieczyć, by zachowały estetykę jak najdłużej. Do tego celu wykorzystujemy różnego rodzaju produkty, które często nazywamy po prostu farbami – w praktyce to różne produkty wodne i rozpuszczalnikowe. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są rozpuszczalnikowe lazury do drewna, którym przyjrzymy się bliżej w naszym artykule, omawiając konkretny przykład.

Produkt 3 w 1 do ochrony drewna stosowanego na otwartej przestrzeni

Pod lupę postanowiliśmy wziąć konkretny produkt: to dekoracyjna, rozpuszczalnikowa lazura klasy premium do ochrony drewna stosowanego na otwartej przestrzeni HK-Lasur, o której opowiadają nam specjaliści z firmy TORYS z Lublina. Jeśli chodzi o właściwości, jest to produkt 3 w 1: impregnat, powłoka gruntująca i lazura. Produkt przede wszystkim chroni drewno przed wilgocią i zabezpiecza materiał przed sinizną. Co więcej, stanowi powłokę ochronną przed pleśniami i glonami, ogranicza niebezpieczeństwo powstawania zgnilizny i zabezpiecza przed żerowaniem os. Wnika głęboko w podłoże, ale przy tym pozwala drewnu oddychać. To produkt dostępny w wersji bezbarwnej i w wielu kolorach, np. kasztan, heban, mahoń, palisander, orzech, kolor zielony i biały. Kolory można wzajemnie mieszać, a stopień połysku nałożonej powłoki to jedwabisty mat.

Zastosowanie lazury do drewna

Obszary zastosowania lazury do drewna, które wskazuje producent, to drewno stosowane na zewnątrz bez kontaktu z gruntem, czyli na przykład: płoty, wiaty samochodowe, deskowania, okiennice, drewniane profile, altany ogrodowe. To gotowa do użycia powłoka jednocześnie gruntująca, międzywarstwowa i powłoka końcowa, której spoiwem jest żywica alkidowa. Nadaje się do drewna o maksymalnej dopuszczalnej wilgotności 18%. Przed przystąpieniem do nakładania powłoki stare powłoki malarskie należy usunąć; usunąć należy także luźne oraz spękane sęki i tzw. otwarte gniazda żywicy. Powierzchnie gładkie, oheblowane należy w miarę możliwości oszlifować i oczyścić z pyłu, by podłoże lepiej przyjmowało kolor. Materiał nakłada się za pomocą pędzla do lazur, w kierunku zgodnym z układem włókien drewna. Producent sugeruje nałożenie drugiej warstwy po wyschnięciu pierwszej, by osiągnąć jak najlepszy efekt.

Materiał partnera