Przemiał tworzyw sztucznych

Jakie tworzywa sztuczne podlegają przemiałowi?

Przemiał tworzyw sztucznych to proces mający za zadanie mielenie oraz rozkruszanie zlepów odpadów poprodukcyjnych. Rozdrabnianie to nazywane jest inaczej recyklingiem materiałowym, kaskadowym, lub mechanicznym. W efekcie takich działań otrzymuje się materiał zwany regranulatem. Otrzymuje się go najczęściej dzięki procesowi recyklingu butelek oraz opakowań foliowych. Jakie są zalety przemiału tworzyw sztucznych?

Przemiał tworzyw sztucznych – zalety

Przemiał tworzyw sztucznych umożliwia ponowne wykorzystanie różnego rodzaju materiałów, które powtórnie zostają wprowadzone do obiegu. Przetwórstwo i przemiał zwykle obejmuje najpopularniejsze materiały takie, jak: PA, PP, PS, PE, ABS, PC, PMMA oraz POM. Zazwyczaj są to odpady poprodukcyjne oraz opakowania takie, jak folie, skrzynki, płyty, rury, pojemniki, beczki, wiadra, profile, zlepy i wszystkie pozostałe tworzywa sztuczne.

Tworzywa sztuczne służą przede wszystkim do produkcji kanistrów na paliwa, beczek, skrzynek na butelki oraz zbiorników na śmieci. Poza tym wchodzą w skład armatury wodnej i kanalizacyjnej. Materiał uzyskany podczas przemiału nadaje się do produkcji folii, butelek, rur oraz rozmaitych pojemników, choć pierwotnie wymaga trudnego czyszczenia. Tworzywa są także elementem będącym bazą do produkcji wszelkiego rodzaju folii, opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych. Poddanie ich procesowi recyklingu umożliwia pozyskanie materiałów, które nadają się do produkcji opakowań i reklamówek. Przemiałowi mogą podlegać nawet produkty zanieczyszczone, ponieważ można z nich wyprodukować worki foliowe znajdujące zastosowanie w rolnictwie. Uzyskiwane granulaty mogą być mieszane z innymi polimerami, co znacznie poprawia właściwości nowo tworzonych produktów.

Przemiał tworzyw sztucznych daje więc przede wszystkim wiele korzyści ekologicznych, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów. Wykorzystując przemiały, oszczędza się również materiały produkcyjne i energię, a także przyczynia się do zmniejszenia emisji substancji toksycznych. Z recyklingu można wytworzyć produkty będące identycznymi odpowiednikami pierwotnych elementów, co znajduje zastosowanie np. przy produkcji butelek. Istnieje także recykling, w wyniku którego artykuły wtórne są gorszej jakości. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie w przypadku przemiału tworzywowych elementów motoryzacyjnych – zmielone błotniki można wykorzystać powtórnie i wyprodukować np. przewody powietrzne.

Dlaczego przemiał tworzyw sztucznych to dobre rozwiązanie?

Plastik ulega rozkładowi przez setki, a nawet tysiące lat. Przemiał tworzyw sztucznych daje możliwość ponownego wykorzystania różnego rodzaju materiałów, które powtórnie zostają wprowadzone do obiegu. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści zarówno finansowych, jak i ekologicznych.

Jak mówi pracownik firmy P.P.H.U. Orion będącej producentem przemiałów z tworzyw sztucznychOdpady z tworzyw sztucznych to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Coraz więcej takich elementów zalega na lądzie, w morzach i oceanach. Recykling stanowi odpowiedź na ten narastający problem. Przeprowadza się go metodą surowcową (przekształcając odpady w części składowe w drodze reakcji chemicznych) oraz materiałową (rozdrabniając je mechanicznie do postaci granulatów). Zdecydowana większość materiałów nadaje się do przemiału (folie, skrzynki, rury i wszelkiego rodzaju pojemniki).

Decydując się na przemiał tworzyw sztucznych, zaleca się wybór jedynie profesjonalnych firm oferujących takie działania. Przemiały pochodzące z czystych poprodukcyjnych elementów odpadowych to gwarancja satysfakcjonującej transakcji.

Materiał partnera