towar na paletach

Jakie towary transportuje się na paletach?

Palety to charakterystyczne podniesione platformy zrobione najczęściej z drewna, które służą do przewożenia i składowania towarów. Ich wymiary są ustandaryzowane i wynoszą: 1000 x 1200 mm (ISO) albo 800 x 1200 mm (CEN). Znajdują zastosowanie szczególnie w transporcie ciężkich i wielkogabarytowych ładunków. Palety są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie zmiennych czynników zewnętrznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Są tak skonstruowane, aby można je było sprawnie obsługiwać przy użyciu wózków widłowych.

Czym charakteryzują się palety używane w transporcie?

Palety wykorzystywane w transporcie są zaprojektowane w taki sposób, aby można je było podnosić i przenosić wózkami widłowymi. W Europie najpopularniejszą paletą produkowaną od lat 50. XX wieku jest tzw. europaleta (oznaczana symbolem EUR). Waży około 25 kg. Jej wymiary to 1200 x 800 x 144 mm. Można na niej układać towary o łącznej wadze do 1500 kg. Palety są stosowane do przewożenia oraz magazynowania towarów w wielu branżach przemysłu. 

Paletowy transport towarów, który oferuje swoim klientom m.in. firma Polcat Trans, odgrywa szczególnie istotną rolę w przewozie morskim, podczas którego ładunki muszą być ułożone stabilnie i dobrze zabezpieczone. Dzięki ustandaryzowaniu wymiarów palet stosowanych w transporcie międzynarodowym większość magazynów znajdujących się w różnych częściach świata jest przystosowanych do załadunku i rozładunku towarów na nich przywiezionych, co znacznie usprawnia wszystkie procesy logistyczne. Ujednolicenie wymiarów palet transportowych umożliwia też maksymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej.

Jakie towary są przewożone na paletach?

Firmy transportowe przewożą na paletach różnorodne towary. Często wykorzystuje się je do przewożenia ciężkich i wielkogabarytowych ładunków (np. materiałów budowlanych, sprzętu AGD czy RTV). Wybór odpowiedniej palety powinien być zawsze dopasowany do rodzaju towaru, który będzie na niej przewożony. Wybierając odpowiednią paletę, warto więc brać pod uwagę wielkość i wagę ładunku. Można zdecydować się na najpopularniejsze palety drewniane albo te wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Palety drewniane odznaczają się dużą wytrzymałością, są praktyczne, niedrogie i ekologiczne, dlatego są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Na paletach transportuje się m.in. takie ładunki, jak:

• artykuły spożywcze,
• farmaceutyki,
• substancje chemiczne (na paletach spełniających standardy CP),
• materiały budowlane (np. cegły, dachówki, pustaki),
• meble,
• części samochodowe,
• maszyny,
• artykuły AGD,
• artykuły RTV,
• karmy dla zwierząt.

Palety to świetne rozwiązanie transportowe wykorzystywane do przewozu zarówno wielkogabarytowych ładunków, jak i drobnych towarów. Ważne, aby rozmiar palety był optymalnie dostosowany do wielkości towarów, które mają być na niej ułożone. Jeżeli towar nie zajmuje całej palety, wolne przestrzenie należy szczelnie wypełnić, stosując do tego różnego rodzaju materiały wypełniające i amortyzujące (np. folie bąbelkowe, pianki, styropian albo kartony).

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Transport paletowy cieszy się tak dużą popularnością, gdyż ułatwia i przyspiesza wszystkie prace związane z rozładunkiem, załadunkiem i magazynowaniem, a także gwarantuje odpowiednią ochronę towarom. Jednak, aby ładunki dotarły do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie, trzeba zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie na palecie. Na początku trzeba upewnić się, czy paleta nie jest uszkodzona. Jeżeli jest popękana, połamana albo drewno, z którego została wyprodukowana, zaczyna gnić, nie powinno się jej wykorzystywać w transporcie. Pojedyncze kartony powinny być ułożone na palecie tak, aby lekko nachodziły na siebie. Dzięki temu przesyłka będzie bardziej wytrzymała. Zadbaj też o to, aby były ustawione prostopadle do siebie. Najlepiej, jeśli będą do siebie przylegać.

Towar nigdy nie powinien wystawać poza paletę. Ważne jest również, aby ciężar ładunku był rozłożony na palecie równomiernie. Paczki powinny stać jedna na drugiej równo i stabilnie, co ułatwi owinięcie ich folią typu stretch. Na spodzie palety układaj zawsze najcięższe paczki, dzięki czemu nie przygniotą lżejszych ładunków. Pamiętaj, że środek ciężkości ustawionych na palecie paczek musi pokrywać się ze środkiem ciężkości palety. Dzięki temu nie będzie ona przeciążona na jedną stronę, co zapewni odpowiednią stabilność przewożonym towarom.

Materiał partnera