Taśmy do prac montażowych

Jakie taśmy wykorzystuje się przy pracach montażowych?

Prace montażowe mogą być prowadzone na różne sposoby, w zależności od pożądanej charakterystyki gotowego wyrobu. Do najpopularniejszych metod należy używanie elementów złącznych – wszelkiego typu śrub i wkrętów. Często korzysta się z klejów dozowanych bezpośrednio na łączone powierzchnie. Powodzeniem cieszy się także zgrzewanie i spawanie. W wielu branżach najlepsze rezultaty daje jednak stosowanie taśm montażowych.

Jak są zbudowane taśmy montażowe?

Taśmy montażowe składają się z nośnika, który pozwala na uzyskanie różnych efektów dodatkowych w zależności od użytego materiału np. pożądanej elastyczności, odporności na zerwanie, rozciągliwości czy ściśliwości, a nierzadko też utrzymywanie stałości rozmiarowej. Nośnik będący trzonem taśmy styka się z warstwą łącznika, która jest odpowiedzialna za trwałe połączenie warstwy klejącej z rdzeniem. Ostatnią warstwę stanowi zwykle zabezpieczenie kleju, choć w wielu przypadkach taśmy są nawijane na rolki, w których powłoka klejowa przylega do wierzchu nośnika. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dwustronnych taśmy montażowych. W takiej sytuacji przynajmniej jedna ze stron jest zawsze zabezpieczona np. papierem pokrytym warstwą silikonu.

Jakie rodzaje taśm montażowych są najbardziej popularne?

Taśmy montażowe różnią się od siebie rodzajem zastosowanego kleju – może to być np. klej kauczukowy, akrylowy lub typu hot-melt. Odmienne są także stosowane nośniki. Często będzie nimi warstwa elastycznej pianki poliuretanowej, tkaniny wzmacnianej kordem z tworzywa, czy cienkiej warstwy polichlorku winylu. W wielu przypadkach używane są także taśmy pozbawione nośnika – w takich wersjach jest to po prostu cienka warstwa kleju zabezpieczona silikonowanym papierem.

Co daje użycie taśm montażowych?

Korzystanie z taśm montażowych wiąże się z wieloma korzyściami. Zastosowanie taśmy zdecydowanie obniża masę gotowego wyrobu. Jej użycie oznacza także oszczędność miejsca i brak konieczności wykonywania otworów montażowych czy innych typów mocowania. Taśma to także wysoka wytrzymałość na obciążenia oraz możliwość uzyskania efektów dodatkowych – dobrego przewodzenia ciepła bądź prądu albo przeciwnie działanie w charakterze doskonałego izolatora. Plusem taśm jest także ich łatwa aplikacja i proste oraz szybkie odmierzanie potrzebnej ilości.

Szeroki wybór taśm montażowych znakomitej jakości oferuje hurtownia BERNAŚ Innowacyjne Technologie dla Przemysłu, Wśród propozycji firmy znajdują się także m.in. materiały ścierne i środki ochrony indywidualnej wytwarzane przez renomowanego producenta 3M.

Materiał partnera