Palety przemysłowe

Jakie standardy powinny spełniać palety przemysłowe?

Palety mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Dawniej były stosowane jedynie do przewożenia ciężkich przedmiotów i ich podtrzymywania. Obecnie można z nich zrobić nawet elementy wystroju wnętrz, takie jak łóżka oraz szafki. Aby palety przemysłowe mogły być dopuszczone do użytku muszą spełniać szereg restrykcyjnych wymagań ustalonych przez organizację EPAL. Każda paleta, aby otrzymać pozytywną opinię musi przejść przez kontrolę jakości European Pallet Association. Jakie wymagania muszą spełniać palety, aby mogły być stosowane w przemyśle?

Wymagane oznaczenia

Palety przemysłowe, aby mogły być dopuszczone do funkcjonowania na rynku, muszą posiadać specjalne oznaczenia. Prawy i lewy wspornik powinien być oznaczony symbolem EUR i EPAL.

W przypadku środkowego wspornika powinno się na nim znaleźć oznaczenie alfanumeryczne podane według wzoru NNN-R-MM. W miejscu liter N należy wpisać numer licencji producenta, a zamiast R i M rok i miesiąc powstania palety. Dzięki temu numerowi możliwa będzie identyfikacja producenta.

Palety przemysłowe wyprodukowane po 1 stycznia 2010 roku muszą być także oznakowane pod kątem wykonania obróbki termicznej ISPM15. Wymagane jest również, aby ścięcia narożników były równe na wysokości całej palety. Warto o tym pamiętać, aby systematycznie oceniać stan techniczny używanych palet, a jeśli ulegną uszkodzeniu, wymienić je na nowe albo naprawić.

Wielkość i waga

Wymagania Polskiego Komitetu Narodowego EPAL dotyczą nie tylko oznaczeń palet, ale także ich dokładnych parametrów. Zazwyczaj blat i płozy powinny być wykonane z litego drewna. Wsporniki zaś mogą być zbudowane z drewna rozdrobnionego lub litego.

Standardowo wymiary palety powinny wynosić 1200×800 mm, a standardowa waga to 25 kg. Jeśli chodzi o nośność to jest zależna od tego, jak rozłożony będzie ładunek, ale najczęściej wynosi od 1000 do 1500 kg. W przypadku palet, które mają jedynie izolować towary od podłoża, nośność statyczna wynosi około 4000 kg.

Jak mówi pracownik z firmy Industri Palety: Wymiary są wielokrotnością rozmiarów pojemników skrzyniowych wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki temu można je stosować we wszystkich magazynach. Najlepiej sprawdzają się w magazynach automatycznych. Ich budowa pozwala na swobodne przenoszenie palet do pojazdów transportowych przy pomocy każdego wózka.

Znormalizowane rozmiary ułatwiają umieszczanie palet w naczepach i kontenerach. Skosy w górnych rogach i ostre krawędzie prowadnic sprawiają, że wyciąganie i rozmieszczanie ich w różnych przestrzeniach przebiega sprawniej.

Dużą zaletą palet przemysłowych jest także fakt, że w trakcie produkcji nie poddaje się ich obróbce chemicznej i są wykonywane z materiałów pochodzenia naturalnego.

Materiał partnera