Profesjonalnie wykonanie zdjęć do dowodu

Jakie standardy muszą spełniać zdjęcia do dokumentów?

Zdjęcia do dokumentów muszą spełniać określone wymogi. Nawet najkorzystniejsza fotografia wykonana w warunkach domowych nie może być użyta przy paszporcie, dowodzie osobistym czy innym, oficjalnym dokumencie. Jeśli jesteś z niej wyjątkowo dumny, wykorzystaj zdjęcie do CV, choć i taka ewentualność może być ryzykowna. Gdy chodzi natomiast o standardy, które muszą spełniać zdjęcia do dokumentów, to te doskonale znają profesjonaliści z branży.

Zdjęcia do dokumentów – czy wizyta w zakładzie fotograficznym, to konieczność?

Owszem, konieczność. Zdjęcia do dokumentów muszą posiadać odpowiedni format i być wykonane według określonego wzoru, w dobrym oświetleniu. Urzędowe wymogi profesjonaliści znają wręcz na pamięć.

Zdjęcie do dokumentu musi spełniać konkretne wymagania prawne, by zostało zaakceptowane przez dany urząd. Zła kompozycja, kolor czy nawet niewłaściwa mimika twarzy osoby fotografowanej może je zdeklasyfikować. Dlatego w naszym zakładzie śledzimy wszelkie zmiany prawne i wytyczne dotyczące fotografii dokumentowej – tłumaczy właściciel Zakładu Fotograficznego Foto Finezja.

Zgodnie z wytycznymi zdjęcie do paszportu, legitymacji szkolnej i studenckiej, dowodu osobistego i prawa jazdy powinno mieć wymiary odpowiadające 35 x 45 mm. Zdjęcie do wizy USA – 50 x 50 mm. Z kolei zdjęcie do dyplomu najczęściej wynosi 45 x 65 mm. Jeśli jesteś już w posiadaniu takiej fotografii, ale dokument wymaga wymiany – pamiętaj, że zdjęcie nie powinno być starsze, niż 6 miesięcy. Jeszcze nie tak dawno fotografie do dowodu osobistego wykonywane były w czarno-białej kolorystyce. Dziś są to już zdjęcia kolorowe. Zmianie uległy też wymagania dotyczące ustawienia osoby fotografowanej. Obecnie zdjęcia do dokumentów wykonuje się na wprost, dawniej fotografowano lewy półprofil.

Jak się przygotować do wizyty u fotografa?

W dzień wizyty u fotografa zadbaj o fryzurę. Postaraj się, aby była jak najbardziej zbliżona do tej, którą nosisz na co dzień. W przypadku kobiet makijaż powinien być delikatny i naturalny. Biżuterię warto ograniczyć do minimum. Wszelkie dodatki dobierać należy z kolei według uznania i w zgodzie z własnymi potrzebami. Jeśli nosisz okulary, do zdjęcia koniecznie je załóż. Pamiętaj, że dowód osobisty lub paszport ma Ci służyć latami. Dokument ma też potwierdzać Twoją tożsamość, więc zdjęcie musi oddawać całą prawdę.  I choć nie widać na nim ubioru, zadbaj o to, by było schludne i w stonowanych kolorach. Kołnierzyk i górną część stylizacji, fotograf z pewnością uchwyci.

Materiał partnera