Jakie korzyści płyną z segregacji odpadów? Czy warto je sortować?

Jakie są korzyści z segregacji odpadów?

W obecnych czasach nikogo nie dziwi konieczność segregacji odpadów. Widok osiedlowych kontenerów na różnego rodzaju śmieci już nam spowszedniał; często wstępnej segregacji odpadów dokonujemy we własnych domach. Korzyści, płynące z dbania o środowisko są ogromne. Nie tylko przyczyniamy się do ochrony planety, lecz również dbamy w ten sposób o stan naszego portfela. Przyjrzyjmy się bliżej korzyściom, płynącym z segregacji odpadów.

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, przyczynia się bowiem nie tylko do ochrony planety, ale również do pozyskiwania surowców wtórnych, co ogranicza zużycie energii, a tym samym ziemskich zasobów. Przyjrzyjmy się dokładnie korzyściom, płynącym z segregacji śmieci.

Ochrona planety

Segregując śmieci, przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska, ograniczając masy odpadów, zanieczyszczających planetę i stanowiących dla niej poważne zagrożenie. Pozyskiwanie z odpadów surowców wtórnych w procesie recyklingu, przyczynia się do niższego zużycia surowców naturalnych, które pomału się kończą. Oszczędzamy w ten sposób energię, potrzebną do wytworzenia niektórych materiałów. Co więcej, segregując śmieci w naszych domach, zmniejszamy ilość odpadów, wywożonych hurtowo na wysypiska śmieci, które stanowią poważne zagrożenie epidemiologiczne dla otoczenia, zwłaszcza, gdy trafiają na nie odpady niebezpieczne. Jeśli nie wiemy, co zrobić z niepotrzebnymi tworzywami sztucznymi, odpadami samochodowymi, bańkami, czy kanistrami, poszukajmy najbliższego skupu odpadów. Godnym polecenia jest skup odpadów Recykler ze Szczecina, zajmujący się również transportem odpadów. Warto także zdać sobie sprawę, że posegregowane odpady łatwiej i szybciej będzie poddać recyklingowi. Czy wiedzieliście, że z butelek PET produkuje się bluzy polarowe, a energia odzyskana w profesjonalnej spalarni z jednej torby plastikowej, pozwoli świecić się żarówce przez 10 minut?

Korzyści dla obywateli

Segregacja odpadów niesie również szereg korzyści dla obywateli. Przede wszystkim, przyzwyczajanie do sortowania śmieci od najmłodszych lat zwiększa świadomość ekologiczną młodych ludzi, którzy w przyszłości będą rozważnymi konsumentami, dokonującymi wyborów korzystnych dla środowiska. Ponadto wyrabia nawyk trzymania porządku, oszczędności oraz gospodarności. Należy zdać sobie także sprawę, iż system selektywnej zbiórki odpadów jest tańszy. Za odbiór posegregowanych śmieci obowiązują bowiem niższe stawki.

Segregacja odpadów przynosi zatem wiele różnorakich korzyści. Chociaż na początku może okazać się kłopotliwa, szybko wejdzie nam w nawyk, dzięki czemu przyczynimy się do poprawy stanu środowiska.

Materiał partnera